قطعی شدن ریاست جمهوری زوما

جاکوب زوما
Image caption آقای زوما گفته بود فقط در صورت محکومیت، کناره گیری خواهد کرد

دادستان کل آفریقای جنوبی اعلام کرده است که از ادامه محاکمه جاکوب زوما، رهبر حزب کنگره ملی آفریقا به اتهام فساد منصرف شده است.

موکوتدی مپشه، دادستان کل آفریقای جنوبی گفت به علت مداخله های سیاسی در تحقیقات، محاکمه کردن آقای زوما نه ممکن است و نه مطلوب.

این تصمیم به یک نبرد قانونی دراز مدت که سبب شده بود در احراز سمت رئیس جمهوری توسط جاکوب زوما ابراز تردید شود، پایان می دهد.

انتظار می رود آقای زوما پس از انتخابات عمومی در تاریخ 22 آوریل، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی شود.

جاکوب زوما از پشتیبانی بلاوقفه رهبری حزب کنگره ملی آفریقا، اتحادیه های کارگری و حزب کمونیست آفریقای جنوبی برخوردار بوده است.

پیش بینی می شود که تصمیم دادستان کل آفریقای جنوبی با اعتراض احزاب سیاسی مخالف، روبرو شود.

آقای زوما همواره هر گونه خلافکاری را رد کرده و گفته است پرونده علیه او بخشی از یک توطئه سیاسی است.

16 فقره اتهامات وارد به جاکوب زوما در ارتباط با فساد، پولشویی و نیز اخاذی در رابطه با یک معامله بحث انگیز 5 میلیارد دلاری تسلیحات بود.

در سال 2006 وی با اتهام تجاوز جنسی نیز مواجه شد ولی پس از آن که دادستان گفت آماده رسیدگی به این اتهام نیست، رسیدگی به پرونده متوقف شد.

در ژانویه گذشته، دادگاه تجدید نظر آفریقای جنوبی رأی داده بود که محاکمه رهبر حزب کنگره ملی آفریقا می تواند ادامه پیدا کند.

حزب کنگره ملی آفریقا گفته بود آقای زوما این حق را دارد که از تمام کانال های قانونی استفاده کند و آقای زوما اعلام کرده بود که تنها در صورت محکومیت، از فعالیت های سیاسی کناره گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط