00:12 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

نبرد انتخاباتی بر سر نجف

نجف

نجف یکی از نقاط حساس در انتخابات است

میلیونها تن از مردم عراق برای تعیین اعضای جدید شوراهای استانی به پای صندوقهای رای رفته اند.

انتخابات شوراهای استانی عراق محکی برای پی بردن به توازن قدرت قبل از برگزاری انتخابات عمومی این کشور است. این انتخابات همچنین آزمونی برای ثبات عراق در پی کاهش خشونت ها طی سال گذشته محسوب می شود.

یکی از شهرهایی که رای گیری در آن از نزدیک تحت نظر قرار دارد نجف است زیرا حزب عمده شیعه این شهر که طرح هایی برای ایجاد منطقه جدید خود مختار دارد آن را بعنوان پایتخت برگزیده است.

ولی با مخالفت شدید سایر احزاب شیعه ممکن است اختلاف نظر در این باره به شکاف در ائتلاف شیعیان عراق که حاکم بر صحنه سیاسی این کشور است منجر شود.

در دیدار از شهر نجف احساس امن تر و آرامشی به انسان دست میدهد که کاملا متفاوت از بغداد است و ظاهر بهتری هم دارد. ساختمانهای بیشتری در این شهر به چشم می خورد و به خیابانهای آن رسیدگی بیشتری شده است.

خود مختاری

نجف نه تنها برای شیعیان عراق بلکه برای تمام شیعیان جهان از اهمیت خاصی برخوردار است. علی امام اول شیعیان در سال 661 میلادی در این شهر به خاک سپرده شد و به همین دلیل شهر نجف به صورت مرکز و مرجیعت شیعیان در آمده است و بسیاری از رهبران مذهبی شیعیان از جمله آیت الله علی سیستانی در این شهر زندگی می کنند.

هر روزه قریب به ده هزار زائر شیعه به زیارت مرقد و حرم امام علی میروند که کاشی های ساخت ایران زینت بخش دیوارهای آن است. دست کم نیمی از این زائران را شیعیان ایرانی تشکیل می دهند. موج زائرانی که از دروازه ها می گذرند تا خود را به داخل حرم برسانند بی وقفه جریان دارد. زنانی که خود را در چادرهای سیاه پوشانده اند به محض ورود به داخل حرم دیوارهای آنرا لمس می کنند و می بوسند.

اقتصاد شهر نجف بر پایه مراقبت و پذیرایی از زائران شیعه بنا شده است. هتل رستوران و صدها دکه غذافروشی برای پذیرایی از زائران با بازار و مغازه در اطراف حرم به چشم می خورد.

در حال حاضر شهر نجف از امن ترین شهرهای عراق است و دوسالی است که کنترل امنیتی شهر به نیروهای عراقی واگذار شده است.

وجود مرقد امام اول شیعیان در شهر سبب شده است که مقامات عراقی تدابیر شدیدی برای حفظ امنیت نجف به اجرا بگذارند. پست های بازرسی متعددی ورود مردم به شهر را کنترل می کند و در تمام نقاط آن ماموران امنیتی به گشت زنی مشغولند.

نجف

اقتصاد نجف بر پذیرایی از زائران بنا شده است

در سال 2004 درگیریهای شدیدی بین شبه نظامیان وفادار به مقتدا صدر روحانی تندروی شیعه عراقی و نیروهای امریکایی برسر کنترل شهر نجف روی داد، اما اکنون این شهر صحنه مبارزه جدیدی است.

شورای عالی اسلامی عراق مهمترین حزب شیعه در شهر نجف امیدوار است که با پیروزی در انتخابات شوراهای استانی بتواند طرح های ایجاد یک منطقه خود مختار جدید در جنوب عراق با شهر نجف بعنوان پایتخت آنرا به اجرا درآورد.

این منطقه تمامی نه استان مهم شیعه نشین جنوب بغداد و مهمترین استانهای نفت خیز را در برمی گیرد.

شیخ خالد النمانی یکی از نامزد های این حزب می گوید که راه رهایی مردم عراق در فدرالیسم یا بعبارت دیگر، اعطای کنترل بیشتر به مردم محلی نهفته است.

"به این ترتیب ما دیگر قربانی یک دولت مرکزی نخواهیم شد. کردهای عراق هم صاحب یک منطقه خود مختار در شمال اند. قانون اساسی عراق پشتوانه توسعه فدرالیسم است."

ولی شورای عالی ائتلاف شیعیان به هیچ وجه از طرح منطقه خودمختار جنوب عراق حمایت نمی کند و به گفته لوآی ناصری، نامزد حزب الدعوه نوری مالکی نخست وزیر در شهر نجف، این طرح ها اولین قدم در راه تجزیه عراق است.

مقتدا صدر هم از این طرح ها حمایت نمی کند.

بی اعتمادی

با وجود این که شورای عالی بزرگترین حزب شهر نجف است اما این بار پیروزی را به آسانی بدست نخواهد آورد زیرا مانند بعضی از احزاب عمده در چند سال گذشته محبوبیت خود را بشدت از دست داده است.

شورای عالی ائتلاف که شریک اصلی دولت ائتلافی حاکم است به علت ناتوانی در جلوگیری از هرج ومرج و ناامنی مسئول شناخته می شود.

از آن گذشته مخالفت با احزاب مذهبی نظیر شورای عالی ائتلاف آن چنان افزایش پیدا کرده است که جنبش مقتدا صدر هم نامزدهای خود را بصورت نامزدهای مستقل وارد مبارزات انتخاباتی شورای استان ها کرد. صالح عبیدی سخنگوی این جنبش می گوید که مردم به هیچ یک از احزاب سیاسی چه مذهبی چه سکولار اعتمادی ندارند.

جنبش صدر می گوید که نامزدهای آن نه براساس صلاحیت مذهبی بلکه بر پایه توانایی خود انتخاب شده اند. اما با توجه به سوابق بحث انگیز جنبش صدر مردم عراق اعتمادی به تغییر در آن ندارند.

اما این نشانه ای است از اینکه روند شکل گیری یک عراق تازه هنوز در جریان است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.