15:15 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

اعتراض به سفر نخست وزیر چین به بریتانیا

ون جیابائو نخست وزیر چین که برای یک دیدار سه روزه به لندن سفر کرده، گفته است که هیچ کشوری نمی تواند در انزوا توسعه یابد.

در همین حال حدود شصت معترض به سیاست های چین در برابر سفارت این کشور در لندن جمع شده و پلیس نیز حضور سنگینی در برابر این سفارتخانه دارد. این افراد خواهان تشکیل کشور مستقل تبت هستند ونقض حقوق بشر در چین را محکوم کرده اند.

اعتراض ها زمانی شدت گرفت که نخست وزیر چین قصد ورود به سفارت کشورش را داشت.

گروهی نیز به هواداری از چین برخاستند و شعارهایی در استقبال از نخست وزیر چین سر دادند.

قرار است او فردا به صورت رسمی با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا دیدار کند.

محور مذاکرات نخست وزیران دو کشور درباره مسایل اقتصادی خواهد بود.

انتظار می رود رشد اقتصادی چین سال آینده حدود هفت درصد باشد اما این کشور نگران سیاست های حمایتی دولت های غربی است که به صادرات این کشور لطمه می زند.

ون جیابائو و گوردون براون بر روی این مساله توافق دارند که بهترین واکنش به بحران جهانی مالی، دفاع از بازار آزاد و همچنین نقش پر رنگ تر چین در اصلاحات اقتصادی در عرصه بین المللی است.

نخست وزیر چین در دیدار با تجار جوان بریتانیا گفته است که هیچ کشور یا گروهی نمی تواند در شرایط فعلی جهان در انزوا به توسعه و رفاه دست پیدا کند.

بریتانیا یزرگ ترین سرمایه گذار اتحادیه اروپا در چین به شمار می رود. چین خواهان آن است که بریتانیا بازارهای خود را به روی صادرات این کشور باز کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.