ده ها کشته در اثر انفجار تانکر در کنیا

Image caption علت آتش سوزی هنوز تایید نشده است

در اثر آتش سوزی و انفجاری یک تانکر سوخت واژگون شده در بزرگراهی در کنیا حداقل 94 نفر کشته شده اند.

بر اساس گزارش ها آتش سوزی هنگامی رخ داد که صدها نفر برای جمع آوری بنزین به دور تانکر حلقه زدند.

در اثر این آتش سوزی که در شهر مولو رخ داد حداقل 200 نفر هم مصدوم شده اند و مقام های مسئول از احتمال افزایش شمار کشته شدگان خبر داده اند.

علت بروز آتش سوزی مشخص نیست و برخی منابع از تعمد در ایجاد آن گزارش داده اند.

یکی از نجات یافتگان آتش سوزی در بیمارستان به خبرگزاری فرانسه گفت با عجله به صحنه حادثه رفته بود تا سوخت جمع آوری کند: "اما وقتی برای پر کردن دومین پیت نزدیک تانکر شدم صدای انفجار راشنیدم و انگار همه آتش گرفته بودیم. حتی نمی دانم چگونه به اینجا رسیدیم."

جورج سایتوتی وزیر کشور کنیا علاوه بر اشاره به آمار کشته و مجروح شدگان گفت چهار پلیس هم در جمع کشته شدگان بوده اند.

اما کمیسر پلیس محلی اعلام کرد بجز 91 جسد در محل حادثه، 20 جسد هم به قبرستان محلی منتقل شده اند و افزود خواستار فرستادن 150 کیسه مخصوص نگهداری اجساد شده است.

هر چند سخنگوی صلیب سرخ در کنیا از احتمال وقوع آتش بر اثر انداختن سیگاری روشن سخن گفته اما حسن نور حسن کمیسر پلیس محلی معتقد است آتش توسط کسانی براه افتاد که پلیس سعی در دور نگه داشتن آنها از بنزین داشت.

گزارش شده بود که این آتش سوزی تا چندین ساعت پس از وقوع حادثه ادامه داشته است و روزنامه نیشن (Nation) از آنچه که "واکنش کند مقام های مسئول" خوانده انتقاد کرده است.

این روزنامه با ذکر اینکه شهر وقوع حادثه فاقد امکانات آتش نشانی است، نوشت: "ماشین اتش نشانی منطقه ناکورو یک ساعت پس از انفجار به صحنه رسید."

پیتر گرسته گزارشگر بی بی سی در نایروبی، پایتخت کنیا می گوید سرویس های اضطراری این کشور استاندار ایمنی پایینی دارند.

این حادثه تنها چند روز پس از و یک اتش سوزی بزرگ دیگر در یک مرکز خرید در پایتخت رخ می دهد که در جریان آن 25 نفر کشته شدند.

رسانه های کنیا هم پاسخ سرویس های اضطراری را مورد انتقاد قرار داده اند و آن را کند و ناکافی خوانده اند.