10:32 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

خالد مشعل وارد تهران شد

آقای مشعل بطور مستمر با مقام های ایران در تماس بوده است

خالد مشعل، رهبر تبعیدی حماس، همراه با هیئتی متشکل از پنج نفر از اعضاء بلند پایه از حماس وارد تهران شد.

عزت الرشق یک سخنگوی حماس سفر آقای مشعل به ایران را بخشی از تلاش ها برای جلب حمایت بیشتر از این گروه فلسطینی پس از حمله 22 روزه اسرائیل به غزه عنوان کرد.

ایران حاصل این جنگ را که بیش از 1300 کشته در میان فلسطینیان برجای گذاشت، یک پیروزی برای حماس دانسته و حماس نیز آن را باعث جلب حمایت دیپلماتیک از این گروه در منطقه دانسته بود.

بارزترین نشانه این حمایت در اجلاس مجمع اقتصاد جهانی در داووس دیده شد که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در یک میزگرد به شدت از رئیس جمهور اسرائیل بخاطر حملات نامتناسب به غزه انتقاد کرد و قطر نیز که در هفته گذشته میزبان آقای مشعل و هیئت همراه او بود، از اهداف حماس اعلام حمایت کرد.

عزت الرشق در گفتگو با خبرگزاری رویترز هدف آقای مشعل را دیدار با آیت الله خامنه ای رهبر ایران، و محمود احمدی نژاد عنوان کرد.

منابع خبری داخل ایران همچنین از سخنرانی رهبر حماس در دانشگاه تهران و حضور او در مجلس شورای اسلامی هم خبر داده اند.

مقام های ایران و حماس در جریان جنگ اسرائیل و حماس نیز با این گروه در ارتباط بودند؛ در آغاز هفته دوم حملات اسرائیل به غزه، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سوریه با خالد مشعل و رمضان عبدالله شلح، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرده بود.

حماس از ایران کمک مالی دریافت می کند اما مقام های ایرانی همواره تاکید کرده اند که سلاح در اختیار این گروه قرار نداده اند و اقدام به آموزش نیروهای آن نیز ننموده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.