18:00 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

خالد مشعل با رهبر ایران دیدار کرد

خامنه ای و مشعل

به گفته آقای خامنه ای، دشمن تلاش می کند با وارونه جلو دادن حقایق، حماس و مقاومت اسلامی را مسئول رنج و محنت مردم غزه معرفی کند.

خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس که در سوریه در تبعید به سر می برد، پس از ورود به تهران با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران دید ار کرده است.

آقای مشعل همراه پنج نفر از اعضاء بلند پایه این گروه به ایران سفر کرده است و قرار است با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کند.

بنابر گزارشها، رئیس دفتر سیاس حماس گزارشی از جنگ 22 روزه در غزه به آقای خامنه ای ارائه کرده و آقای خامنه ای نیز گفته است: "مردم غزه و مقاومت اسلامی همه ما را سرافراز کردند و با صبر و استقامت خود، این امتحان بزرگ و بسیار سخت را با موفقیت پشت سر گذاشتند."

به گفته آقای خامنه ای، جنگ در غزه پایان نیافته و جنگ تبلیغاتی و روانی ادامه دارد زیرا "دشمن در این جنگ تلاش می کند تا با وارونه جلوه دادن حقایق، حماس و مقاومت اسلامی را مسئول رنج و محنت مردم غزه معرفی کند."

آقای مشعل نیز از پشتیبانی ایران در جنگ غزه تشکر کرده و گفته است: "قطعا جمهوری اسلامی ایران در پیروزی مردم غزه سهم بزرگی دارد و در این پیروزی شریک است."

به گفته رئیس دفتر سیاسی حماس، "آمریکا و اسرائیل می خواهند با ممانعت از بازسازی غزه موجب نارضایتی و یاس مردم شوند اما ما به هر طریق ممکن بازسازی غزه را آغاز خواهیم کرد."

عزت الرشق یک سخنگوی حماس، سفر آقای مشعل به ایران را بخشی از تلاش ها برای جلب حمایت بیشتر از این گروه فلسطینی پس از حمله 22 روزه اسرائیل به غزه معرفی کرده بود.

ایران حاصل این جنگ را که بیش از 1300 کشته در میان فلسطینیان برجای گذاشت، یک پیروزی برای حماس دانسته و حماس نیز آن را باعث جلب حمایت دیپلماتیک از این گروه در منطقه دانسته بود.

بارزترین نشانه این حمایت در اجلاس مجمع اقتصاد جهانی در داووس دیده شد که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در یک میزگرد به شدت از رئیس جمهور اسرائیل بخاطر حملات نامتناسب به غزه انتقاد کرد و قطر نیز که در هفته گذشته میزبان آقای مشعل و هیئت همراه او بود، از اهداف حماس اعلام حمایت کرد.

عزت الرشق در گفتگو با خبرگزاری رویترز هدف آقای مشعل را دیدار با آیت الله خامنه ای رهبر ایران، و محمود احمدی نژاد عنوان کرد.

منابع خبری داخل ایران همچنین از سخنرانی رهبر حماس در دانشگاه تهران و حضور او در مجلس شورای اسلامی هم خبر داده اند.

مقام های ایران و حماس در جریان جنگ اسرائیل و حماس نیز با این گروه در ارتباط بودند؛ در آغاز هفته دوم حملات اسرائیل به غزه، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سوریه با خالد مشعل و رمضان عبدالله شلح، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرده بود.

حماس از ایران کمک مالی دریافت می کند اما مقام های ایرانی همواره تاکید کرده اند که سلاح در اختیار این گروه قرار نداده اند و اقدام به آموزش نیروهای آن نیز ننموده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.