13:12 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

آمار خشونت در عراق "پایین ترین از آغاز جنگ" است

مقامات عراقی بهتر شدن وضعیت امنیتی این کشور را دلیل پایین آمدن آمار تلفات می دانند

مقامات عراقی می گویند شمار کشته شدگان اقدامات خشونت آمیز در سراسر این کشور در ماه ژانویه پایین ترین آمار از آغاز جنگ در سال 2003 بوده است.

آمار تلفات که توسط وزارتخانه های دفاع، بهداشت و کشور عراق جمع آوری شده است نشان می دهد که در ماه ژانویه صد و چهل غیرنظامی، 27 سرباز و 24 مامور پلیس کشته شده اند.

بنا به این آمار همچنین در ماه ژانویه 35 مامور پلیس، 71 سرباز عراقی و 300 غیرنظامی مجروح شده اند.

آمار ماه ژانویه 2009 در مقایسه با آمار ماه دسامبر 2008، که در کل 316 نفر عراقی بوده، چهل و دو درصد کاهش داشته است. آمار تلفات در عراق در ماه دسامبر در سه سال گذشته این کشور کمترین محسوب شده است.

ژنرال محمد عسگری، سخنگوی وزارت دفاع عراق، به خبرگزاری فرانسه گفت: "به نظر من کاهش آمار تلفات به خاطر تلاش های نیروهای امنیتی عراق و حمایت مردم این کشور حاصل شده است."

انتخابات استانی در مجموع بدون خشونت برگزار شد

ژنرال عسگری گفت که این آمار علامتی واضح از بهبود وضعیت امنیتی در عراق است.

او افزود که بهترین مدرک از توانایی نیروهای امنیتی، برگزاری آرام انتخابات استانی روز گذشته در عراق بوده است.

تازه ترین آمار یک روز بعد از برگزاری انتخابات استانی در عراق منتشر شده است

با این که دو روز قبل از برگزاری انتخابات سه تن از نامزدهای انتخاباتی و دو تن از کارکنان مبارزات انتخاباتی کشته شدند، شرایطی که انتخابات استانی اخیر در آن برگزار شد، در مجموع صلح آمیز بوده است. گفته می شود که هزاران مامور پلیس و سرباز برای محافظت از پایگاه های رای دهی محافظت می کرده اند.

این انتخابات برای اولین بار از سال 2005 به این سو، برگزار شد.

کمیته انتخاباتی عراق می گوید 51 درصد از رای دهندگان واجد شرایط در این انتخابات شرکت کرده اند در حالی که در سال 2005 آمار شرکت کنندگان 56 درصد بود.

نتیجه قطعی این انتخابات فعلا مشخص نخواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.