10:06 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

احمدی نژاد خواستار ادامه فشار جهانی بر اسرائیل شد

مشعل و احمدی نژاد

مشعل در ملاقات با احمدی نژاد از حمایت ایران قدردانی کرد

رئیس جمهوری ایران خواستار تشدید فشار جهانی بر اسرائیل شده است.

روز دوشنبه، 2 فوریه (14 بهمن)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در دیدار با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس که به تهران سفر کرده، باز شدن راه های ارسال کمک برای ساکنان غزه و بازسازی این منطقه را مورد تاکید قرار داد و خواستار پیگیری پیشنهاد محاکمه رهبران اسرائیل و تحریم جهانی کالاهای ساخت این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای احمدی نژاد با اشاره به آنچه که کسب پیروزی و آرامش ساکنان غزه و رعب و وحشت اسرائیل می خواند، گفت که ادامه و تقویت ایستادگی و مقاومت برای پیروزی نهایی بر اسرائیل و "تحقق آرمان فلسطین" ضرورت دارد.

رئیس جمهوری ایران نتیجه عملیات سه هفته ای اسرائیل علیه غزه را شکست اسرائیل توصیف کرد و در عین حال هشدار داد که ممکن است اسرائیل با وجود این شکست، دوباره دست به حمله بزند.

به گفته آقای احمدی نژاد، مقاومت فلسطینیان در خلال سه هفته حملات سنگین اسرائیل به نوار غزه "ضربات حیثیتی، سیاسی و نظامی شدیدی" به اسرائیل وارد ساخت و افزود که این تحولات زمینه پیروزی های بعدی فلسطینیان را فراهم می آورد.

در همین دیدار، رئیس دفتر سیاسی حماس در دیدار با رئیس جمهوری ایران گزارشی در مورد درگیری اخیر غزه ارائه داد و گفت مردم و دولت به رهبری حماس در نوار غزه "قدردان حمایت های معنوی و سیاسی" رهبر جمهوری اسلامی و دولت و ملت ایران هستند.

آقای مشعل افزود "قطعا جمهوری اسلامی ایران سهمی بزرگ در پیروزی مردم غزه دارد و در این پیروزی شریک است."

وی درگیری اخیر غزه را باعث سربلندی فلسطینیان و عامل خواری و ذلت آمریکا، اسرائیل و "سران برخی کشورها" توصیف کرد.

شرط حماس برای آتش بس دائم

رئیس دفتر سیاسی حماس در این دیدار گفت که همه فلسطینیان معتقدند که تنها راه نجات فلسطین، مقاومت و پیروزی بر اسرائیل است.

خالد مشعل و آیت الله خامنه ای

مشعل روز یکشنبه با آیت الله خامنه ای دیدار و گفتگو کرد

خالد مشعل افزود که دولت به رهبری حماس در غزه در صدد رفع محاصره این منطقه، بازگشایی گذرگاه های مرزی از جمله گذرگاه رفح در مرز مصر، کمک به آسیب دیدگان حملات اسرائیل و محاکمه سران اسرائیل است.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس که در دمشق، پایتخت سوریه اقامت دارد، روز یکشنبه وارد تهران شد و با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران ملاقات کرد.

آقای مشعل در دیدار با آیت الله خامنه ای ضمن ارائه گزارشی از تحولات جنگ سه هفته ای غزه، از حمایت ایران از فلسطینیان سپاسگزاری کرد.

وی پس از ملاقات با آقای متکی در یک نشست خبری مشترک با وی شرکت کرد و گفت که حماس آتش بس دائم در جنگ را نپذیرفته است و افزود که آتش بس دائم تنها با خاتمه یافتن "تجاوز اسرائیل" علیه غزه قابل قبول خواهد بود.

خالد مشعل محاصره اقتصادی غزه و مسدود بودن گذرگاه های مرزی اسرائیل با این منطقه را به منزله ادامه تجاوز توصیف کرد.

قرار است رئیس دفتر سیاسی بعد از ظهر دوشنبه در مراسمی به نام جشن پیروزی مقاومت اسلامی غزه که توسط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در دانشگاه تهران برگزار می شود شرکت کند.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه ای گفته است که این مراسم همزمان با آغاز جشن های سی امین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بزرگداشت "پیروزی غرور آفرین مقاومت اسلامی در غزه" سازمان داده شده و شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی، میهمانان خارجی جشن سالگرد انقلاب و سفیران خارجی مقیم تهران برگزار می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.