15:46 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

گسترش اعتصاب کارگران در بریتانیا

در بریتانیا و در تازه ترین موج اعتصاب های غیر رسمی کارگران دو نیروگاه هسته ای در حمایت از اعتراض ها به استفاده از نیروی کار خارجی دست از کار کشیده اند.


این دو مورد اعتصاب در نیروگاه های سلافیلد و هیشم رخ داده است. هم زمان قرار است مداکرات بر سر مناقشه ای که به واسطه شرایط کار در پالایشگاه لینکلنشایر (متعلق به شرکت توتال) ایجاد شده آغاز شود.


کارگران در پالایشگاه گرینجموت و نیروگاه لانگنت و وارینگتون هم اعتصاب کرده اند.


در طی هفته گذشته هزاران کارگر در سراسر بریتانیا در جریان اعتصاب های غیر رسمی و در اعتراض به استفاده از کارگران ایتالیایی و پرتغالی در پالایشگاه لیندزی در لینکلنشایر شمالی کار را تعطیل کردند اما شرکت توتال که پالایشگاه لیندزی تحت اداره آن است تاکید می کند که هیچگونه تبعیضی علیه کارگران بریتانیایی قائل نشده است.


کارگران بریتانیایی پالایشگاه لیندزی به واگذاری قرارداد توسعه این تاسیسات به شرکت ایتالیایی IREM که به استفاده از کارگران ایتالیایی منجر شد اعتراض داشتند.

لرد مندلسون وزیر تجارت بریتانیا با تاکید بر اینکه بر اساس قوانین اتحادیه اروپا شرکت ها از حق واگذاری قراردادهای خود به شرکت های "مناسب" برای انجام کار برخوردارند و از کارگران سراسر بریتانیا خواسته بود اعتصاب برای اعلام همبستگی را لغو کنند.


او در گفتگو با بی بی سی ادعاها مبنی بر اینکه کارگران بریتانیایی حق مشارکت در قرارداد اهداء شده را نداشته اند یا کارگران خارجی با حقوقی پایینتر از کارگران بریتانیایی استخدام ده اند را بی پایه و اساس خواند.با این حال دولت بریتانیا اعلام کرده است احتمالا اقدامی را برای تغییر قانون اتحادیه اروپا آغاز خواهد کرد تا مانع استفاده از نیروی کار ارزان تر خارجی و بی کار شدن کارگران بریتانیایی شود.


دادگاه اروپایی اخیرا تفسیری از قوانین استفاده از کارگران خارجی در این اتحادیه ارائه کرده بود که هدف آن ممانعت از بکارگیری نیروی کار خارجی جهت دور زدن قوانینکار داخلی هر کشور عضو اتحادیه و خداقل حقوق تعیین شده در این کشورها بود.


اما حکم این دادگاه اینطور القاء می کند که یک شرکت باید در انتخاب کارمندان خود آزاد باشد که این مسئله از جمله واکنش حزب استقلال بریتانیا (UKIP) را برانگیخته است.


اما از سوی دیگر حزب مخالف لیبرال دموکرات درباره تبعات خروج بریتانیا از قانون کار اتحادیه اروپا هشدار داده است و اعلام کرده اگر همه کشورها بخواهند چنین رویه ای را در پیش بگیرند بریتانیا با "جریان عظیم" بازگشت بریتانیایی های مواجه خواهد شد که در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مشغول به کار هستند.


حزب محافظه کار، حزب اصلی مخالف دولت هم که مدافع سیاست حرکت آزاد نیروهای کار در اتحادیه اروپا محسوب می شود اعلام کرده نگرانی ها درباره افزایش بی کاری در بریتانیا را درک می کند اما اعتصاب را راه صحیح حل مشکل نمی داند.


شرایط جوی نامناسب در برخی نقاط بریتانیا احتمالا از شمار کارگران اعتصاب کرده خواهد کاست اما اتحادیه های کارگری اعتصابی گسترده را پیش بینی کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.