دیدار رهبر مخالفان دولت برمه با نماینده سازمان ملل

آنگ سان سوچی
Image caption آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل نیز هست

دولت نظامی برمه به ابراهیم گمبری، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور برمه، اجازه داده است که با آنگ سان سوچی، 63 ساله، دیدار کند.

این اولین دیدار آقای گمبری با آنگ سان سوچی طی یک سال گذشته است.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای هفتمين بار طی سه سال گذشته به برمه سفر کرده است.

به گفته منابع مخالف دولت برمه، آنگ سان سوچی به ابراهیم گمبری گفته که حاضر است درباره اصلاح سیاسی در برمه با "هرکسی" دیدار کند، اما این دیدارها نباید بدون نتیجه باشد.

آقای گمبری در پی برقراری مذاکرات سازش بين دولت برمه و مخالفان طرفدار برقراری دموکراسی است.

بسیاری از ناظران سفر اوت سال میلادی گذشته آقای گمبری به برمه را شکستی برای سازمان ملل متحد می کنند.

در آن سفر آقای گمبری نتوانست با آنگ سان سوچی از دیدار کند. او حتی موفق نشد با مقام های ارشد دولت نظامی برمه دیدار کند.

علی رغم انتقادها از آقای گمبیری او بر ماموریت خود مصمم است. او هنوز تقریبا موفقیت چشمگیری برای ارائه به جهان خارج به دست نياورده است.

خانم سان سوچی در دیدار قبلی خود با آقای گمبری، وی را به دليل آن که نتوانسته بود از رهبران نظامی برمه امتیازی مهمی بگیرد، مورد انتقاد قرار داده بود.

بر اساس گزارش ها، حتی تعهد ارائه شده به رهبر مخالفان دولت برمه برای گفت وگو با مقام های دولتی پس از سرکوبی تظاهرات عمومی سپتامبر سال ۲۰۰۷ نتیجه ای نداشته است.

هنوز روشن نیست که آیا آقای گمبری در دیدار خود از برمه موفق خواهد شد تا با ژنرال تان شو، بلندپایه ترین مقام دولت نظامی برمه دیدار کند یا خیر.

دیدار و یا عدم دیدار آقای گمبری با این ژنرال برمه ای معمولا نشانگر نگاه دولت نظامی برمه به فعالیت های سازمان ملل متحد در این کشور است.

تحقق این دیدار به معنای آن نيست که چنين ديداری نتيجه ای ملموس خواهد داشت.

دولت برمه در نظر دارد که انتخابات کاملا کنترل شده ای را که قبلا اعلام کرده بود برگزار کند.

در این انتخابات که قرار است سال آینده برگزار شود، بسیاری از مراکز اصلی قدرت در برمه همچنان در دست نظامیان باقی خواهد ماند.

دولت نظامی برمه اخیرا تعداد زیادی از فعالان سیاسی کشور را زندانی کرده است.

با توجه به اطلاعات هرچند مختصری که در باره ژنرال شو وجود دارد، به نظر نمی رسد که وی موضع سخت خود را در قبال مخالفان نرم تر کند.

آقای گمبری امیدوار است بتواند در خصوص احتمال دیدار بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از برمه، با مقامات این کشور گفتگو کند، اما دیپلمات ها معتقدند که با توجه وضع جاری در برمه، احتمال موفقيت آقای گمبيری چندان زياد نيست.