10:45 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

'پیکارجویان اسلامگرا' پل گذرگاه خیبر را منفجر کردند

جاده گذرگاه خیبر

بیشتر کامیون های حامل تدارکات برای نیروهای ناتو در افغانستان از گذرگاه خیبر عبور می کنند

کسانی که ظن آن می رود از پیکارجویان اسلامگرا بوده اند یک پل در گذرگاه خیبر در شمال غرب پاکستان را منفجر کردند.

این پل سی متری آهنی، در فاصله 23 کیلومتری پیشاور قرار دارد و با منهدم شدن آن یک جاده مهم تدارکاتی نیروهای پیمان ناتو در افغانستان مسدود شده است.

کامیون های حامل کالاهای مورد نیاز نیروهای بین المللی در افغانستان که از جاده های کوهستانی مارپیچی بین پیشاور و افغانستان عبور می کنند، تا کنون چندین بار هدف حمله شورشیانی که ظن آن می رود از نفرات طالبان بوده اند، قرار گرفته اند و به همین دلیل ارتش آمریکا در صدد پیدا کردن راه های دیگری برای ارسال تدارکات به داخل افغانستان بوده است.

اخیرا دولت آمریکا اعلام کرد که با روسیه و چند کشور دیگر، برای استفاده از مسیر تازه ای که با عبور از آسیای میانه کالاهای تدارکاتی نیروهای ناتو را به افغانستان می رساند، به توافق رسیده است.

جیل مک گیورینگ، از گزارشگران بی بی سی می گوید گفتگوهایی هم برای مسیری که کامیون های حامل بار با عبور از ایران از مرزهای غربی افغانستان وارد این کشور می شوند، صورت گرفته است.

گزارشگر بی بی سی می افزاید که این راه از نظر جغرافیایی و احتمالا ارزان تر بودن، انتخاب منطقی تری است ولی انتخاب این مسیر در گرو روابط ایران و آمریکا خواهد بود.

حدود 75 در صد کالاهای اساسی مورد نیاز پیمان ناتو در افغانستان از طریق پاکستان به افغانستان انتقال می یابد و برآورده می شود که روزانه 300 کامیون حامل تدارکات مورد نیاز نیروهای ناتو، از پل گذرگاه خیبر عبور می کنند.

در ماه دسامبر گذشته شورشیان بیش از 90 کامیون حامل تدارکات برای نیروهای ناتو را در جاده های شمال غرب پاکستان آتش زده و محموله هایشان را غارت کردند.

درگیری ها در سوات

در تحولی دیگر، ارتش پاکستان می گوید در دره سوات در شمال غرب این کشور، دست کم 35 نفر را که احتمال می رود از پیکارجویان اسلامگرا بوده اند، کشته اند.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید این خبر را منبع بی طرفی تایید نکرده است و ساکنان محل می گویند بیشتر کشته شدگان غیرنظامی اند.

این افراد می گویند به دلیل مقررات ممنوعیت رفت و آمد، انتقال اجساد کسانی که خانه هایشان هدف گلوله باران تانک و یا اصابت بمب قرار گرفته بود امکان پذیر نیست.

ارتش پاکستان کشته شدن غیرنظامیان را رد نمی کند ولی می گوید تشخیص شورشیان از مردم غیرنظامی در بیشتر مواقع کار آسانی نیست.

این زد و خوردها، تازه ترین مورد از عملیات ارتش پاکستان علیه قدرت فزاینده شورشیان طالبان در دره سوات است.

ارتش پاکستان عملیات علیه شورشیان را هفته گذشته و در واکنش به شکایات مردم از نفوذ طالبان در منطقه شروع کرد.BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.