13:02 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

تقلب اسرائیلی‌ها در واگذاری قراردادهای دفاعی؟

برخی گزارش ها از اسرائیل حاکی است که مقامات این کشور برندگان مناقصه های تجهیزات امنیتی را از قبل تعیین می کرده اند تا نهایتا به شرکت های آمریکایی مورد "توجهشان" واگذار شود.

شدت گرفتن این شایعات باعث واکنش رسانه های اسرائیل شده و از جمله سایت آنلاین روزنامه هاآرتص روز دوشنبه (2 فوریه)، در این باره گزارشی چاپ کرد.

هاآرتص در این گزارش از انجام تحقیقاتی هفت ساله در وزارت دفاع اسرائیل خبر داده و آورده است که ارزش مجموع قراردادهای واگذار شده در این مناقصه ها، که آگهی آنها در آمریکا منتشر شده بود، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

به نوشته این روزنامه، وزارت دفاع اسرائیل که از خدشه دار شدن روابط این کشور با آمریکا بیمناک شده بود کندوکاوهای خود را متوقف کرد و دادستانی اسرائیل نیز اواخر سال 2007 این پرونده را به دلیل ناکافی بودن مدارک، مختومه اعلام کرد.

هاآرتص نوشته پلیس و بازسان وزارت دفاع اسرائیل مظنون بوده اند که کارمندان ارشد این وزارتخانه در تل آویو و همچنین در نیویورک قیمت های پیشنهاد شده از سوی شرکت های مختلف را مخفیانه به اطلاع شرکت های مورد نظر خود می رسانده اند.

در گزارش هاآرتص آمده که ادعاهای مطرح شده در باره فساد اداری عمدتا در مورد خرید نرم افزارهای امنیتی و فن آوری های پیشرفته کامپیوتری، مانند فن آوری های ذخیره سازی اطلاعات بوده است. مناقصه ها فقط برای شرکت های آمریکایی در نظر گرفته شده بود چون هزینه تجهیزات و فن آوری های عرضه شده را باید یکی از صندوق های ارتش آمریکا تامین می کرده که پیش شرطش مصرف این پول در داخل آمریکا بوده است.

ظاهرا شرکت هایی که در مناقصه ها حضور داشته اند از جمله شرکت های بزرگی مانند "سیسکو"، "جونیپر"، "هیولیت پاکارد" (اچ پی) و "ائی ام سی" بوده اند که در اسرائیل دفتر نمایندگی دارند. به نوشته هاآرتص این تجهیزات از جمله برای واحدهای اطلاعاتی ارتش خریداری شده است.

هاآرتص در ادامه اشاره می کند که اولین خرید و فروشی که باعث نگرانی وزارت دفاع شد، مناقصه ای بود که در ابتدای دهه جاری و برای خرید تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات برگزار شد. در این مناقصه سه شرکت هیتاچی، اچ پی و ئی ام سی شرکت کردند و نام ئی ام سی به عنوان برنده اعلام شد.

این روزنامه افشا می کند که فردی که مسئول دفتر خرید وزارت دفاع اسرائیل در نیویورک در آن زمان بوده اکنون یکی از مشاوران شرکت ائی ام سی و دیگر شرکت های طرف قرارداد وزارت دفاع اسرائیل است. هاآرتص به نقل از یکی از کارشناسان شرکت هیولیت پاکارد (اچ پی) می نویسد این شرکت در زمان واگذاری قرارداد متوجه شده بود که شرکت رقیب ائی ام سی از قبل از تمام جزئیات پیشنهاد خرید آنها آگاه بوده است.

شرکت ائی ام سی حاضر نشده است در این باره با هاآرتص گفتگو کند.

هاآرتص در گزارش خود آورده است که شرکت های دیگری نیز شاکی بوده اند که مقامات ارشد وزارت دفاع اسرائیل جزئیات قیمت های پیشنهاد شده برای مناقصه ها را به شرکت های رقیب درز می دهند.

هاآرتص می نویسد که یک مقام ارشد وزارت دفاع اسرائیل که از جزئیات تحقیقات هفت ساله مطلع است و گزارش های مخفی را نیز خوانده، تائید کرده است که شماری از مقامات عالی رتبه وزارت دفاع در دخل و تصرف در مناقصه ها شرکت داشته اند.

هاآراتص از قول این مقام ارشد (بدون ذکر نام) آورده است که : "نگرانی ما از ابتدا این بود که با ادامه تحقیقات آمریکایی ها ممکن است کنجکاو شوند و روابط بین دو کشور لطمه ببیند."

این روزنامه در پایان گزارش خود می نویسد که اخیرا بخش کوچکی از این پرونده تحقیقاتی توسط دورون تامیر، از بازرسان امور فساد اداری وزارت دفاع اسرائیل در دادگاهی در تل آویو تحت رسیدگی قرار گرفته است. اما آقای تامیر، ۵۴ ساله که همچنین از دستیاران ارشد رئیس تحقیقات ویژه دفتر امنیت وزارت دفاع است، می گوید برای صرف نظر کردن از ادامه رسیدگی به این پرونده چنان تحت فشار قرار گرفته بود که دچار حمله قلبی شد.

هاآرتص از قول وکیل او می نویسد او بر اساس قوانین حفظ اسرار این کشور قادر به اظهار نظر درباره تحقیقات انجام شده و ادعاهای مطرح شده در این پرونده، نیست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.