توریسم، قربانی تنش سیاسی ترکیه و اسرائیل؟

Image caption از آقای اردوغان هنگام بازگشت به ترکیه، مانند یک قهرمان استقبال شد

در حالی تنش سیاسی میان ترکیه و اسرائیل به دنبال خروج اعتراض آمیز نخست وزیر ترکیه از اجلاس داووس ادامه دارد، یک نظر سنجی اخیر از رویگردانی جهانگردان اسرائیلی از ترکیه خبر می دهد.

بر اساس این نظر سنجی که توسط هواپیمایی ملی اسرائیل "ال آل" انجام شده، ۸۸ در صد از مسافران اسرائیلی این هواپیمایی اعتقاد دارند که ترکیه برای اتباع اسرائیل یک هدف سیاحتی خطرناک محسوب می شود.

بیش از نیمی از مسافران بازگشته از ترکیه نیز اعلام کرده اند که سال دیگر به ترکیه سفر نخواهد کرد و احتمالا قبرس، یونان یا بلغارستان را به جای ترکیه برای سفرهای سیاحتی خود انتخاب خواهند کرد.

پس از انتقاد آقای اردوغان از تهاجم اسرائیل به غزه، حمله تبلیغاتی گسترده ای علیه ترکیه در اکثر نشریات و رسانه های اسرائیلی آغاز شد تا جایی که روزنامه هاآرتص از به آتش کشیده شدن یک کنیسه در شمال غربی ترکیه خبر داد، گزارشی که توسط خاخام اعظم یهودیان ترکیه تکذیب شد.

روزنامه جروزالم پست نیز پیش بینی کرد که مهاجرت یهودیان ترکیه به اسرائیل امسال دو برابر می شود. روزنامه های دیگر هم به نقل از منابع ناشناس و بی نام دیپلماتیک اروپایی از پایان آرزوهای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا خبر دادند.

تعلیق قراردادهای نظامی و بازرگانی اسرائیل و ترکیه هم از جمله تهدیداتی است که در این مدت مطرح شده و ژنرال بازنشسته یوزی دایان در سرمقاله ای خواستار دادن حق تعیین سرنوشت به کردهای ترکیه و پیگیری آنچه که وی نسل کشی ارامنه توسط ترکیه توصیف کرده، شده است.

این نشان می دهد که جنگ روانی بسیار وسیعی در اسرائیل علیه ترکیه در جریان است.

اگر این تهدیدات عملی شوند، تبعات منفی آن تنها به ترکیه محدود نخواهد ماند. به عنوان مثال اگر قراردادهای نظامی میان دو کشور لغو شود، ترکیه می تواند تمرینات مشترک نیروی هوایی ترکیه و اسرائیل بر فراز ترکیه را متوقف کند که لغو این قراردادها خسارات اقتصادی متوجه شرکتهای اسرائیلی خواهد کرد.

اما در سطح صنعت گردشگردی، ظاهرا تهدیدات جنبه عملی پیدا کرده اند. مدیر عامل شرکت هواپیمایی اسرائیلی آریکا اعلام کرده که کلیه مذاکرات برای رزرو هتل برای مسافرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، متوقف کرده است. به گزارش روزنامه هاآرتص، اتحادیه های کارگری، و نهادهای بزرگ دولتی اسرائیل هم جملگی برنامه های مسافرتی اعضا و کارکنان خود به ترکیه را لغو کرده اند.

ترکیه به خاطر نزدیکی جغرافیایی، ارزانی و روابط خوب سیاسی، پرطرفدار ترین مقصد سیاحتی برای اسرائیلی ها تلقی شده و درآمد ترکیه از بابت جهانگردان اسرائیلی سالیانه ۳۰۰ میلیون دلار برآورد می شود. اما یوسی فاتال، رئیس انجمن آژانسهای مسافرتی اسرائیل می گوید این بی رغبتی دوامی نخواهد داشت و حداکثر ظرف شش ماه تعاملات توریستی به سطوح قبل از این تنش سیاسی باز خواهد گشت.

مطالب مرتبط