16:42 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

افزایش چشمگیر درخواست طلاق زنان در اندونزی

دولت اندونزی اعلام کرده است که از یک دهه پیش و با استقرار نظام دموکراتیک در این کشور، آمار طلاق ۱۰ برابر شده است.

بر اساس آمار و ارقام جدید وزارت امور مذهبی اندونزی، سال گذشته ۲۰۰ هزار زوج در اندونزی از هم جدا شده اند. این در حالی است که این آمار در سال ۱۹۹۸ میلادی فقط ۲۰ هزار زوج بوده است.

هنوز مردم اندونزی به دلایلی که معمولا در بیشتر موارد رایج است از هم طلاق می گیرند؛ از جمله خیانت، مسایل مالی، اختلافات شخصی و مذهبی. اما یک عامل کلیدی که در افزایش آمار طلاق نقش موثری داشته است، زنان هستند.

در حال حاضر بیش از گذشته، پرونده های طلاق موجود در دادگاه ها، توسط زنان طرح می شود. دلیل این موضوع به تغییرات عمده در ساختار سیاسی و اجتماعی اندونزی در طول ۱۰ سال گذشته بر می گردد.

دموکراسی در اندونزی، به شکوفایی گروههای حامی حقوق اقلیت ها و حرکت های اجتماعی منجر شده است. رشد دموکراسی همچنین به معنای استقلال مالی بیشتر زنان، به ویژه در شهرهاست.

آزادی اطلاعات به زنان کمک کرده که بیش از گذشته نسبت به حق و حقوق خود آگاه باشند و این به آن معناست که زنان دیگر مانند گذشته خشونت های خانگی و غیبت شوهرانشان را تحمل نمی کنند


در عین حال آزادی اطلاعات هم به زنان کمک کرده که بیش از گذشته نسبت به حق و حقوق خود آگاه باشند. این به آن معناست که زنان دیگر مانند گذشته خشونت های خانگی و غیبت شوهرانشان را تحمل نمی کنند.

این در حالی است که تعداد زنانی که دلیل طلاق خود را چند همسری بودن شوهرانشان قید می کنند هم رو به افزایش گذاشته است.

اما باز شدن فضای سیاسی اندونزی پیامدهای دیگری هم داشته است. یکی از سخنگویان وزارت امور مذهبی اندونزی که این آمار توسط آنها منتشر شده، می گوید که برای نخستین بار شاهد مواردی از طلاق بوده است که در آنها زن و مرد به دلیل اختلافات سیاسی از هم جدا می شوند. از جمله مواردی که در آنها زوجین به دلیل حمایت از کاندیداهای مختلف در انتخابات محلی از هم طلاق گرفته اند.

البته هنوز ازدواج هم در اندونزی بسیار رایج است. سالانه ۲ میلیون زوج در این کشور ازدواج می کنند.

اما آن طور که مقامات دولتی در اندونزی می گویند، در جامعه در حال تغییر اندونزی، برای حمایت از این زوج ها، نیاز به ارائه خدمات مشاوره ای بیشتری احساس می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.