09:12 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

ابهام در باره وضعیت پایگاه نظامی آمریکا در قرقیزستان

مناس

مقامات آمریکایی از تصمیم به بستن پایگاه مناس اظهار بی اطلاعی کرده اند

مقامات آمریکایی از ادامه مذاکره مورد فعالیت پایگاه هوایی آمریکا در قرقیزستان خبر داده اند.

در واکنش به خبر تصمیم رئیس جمهوری قرقیزستان برای بستن پایگاه نظامی مناس، روز چهارشنبه، 4 فوریه (16 بهمن)، سفارت آمریکا در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، با صدور بیانیه ای اعلام داشت که مذاکرات برای ادامه فعالیت این پایگاه همچنان در جریان است.

روز سه شنبه، قورمان بیک باقی اف، رئیس جمهوری قرقیزستان که به مسکو سفر کرده است، گفت که دولت وی تصمیم گرفته است پایگاه هوایی مناس را تعطیل کند و به نقل از یکی از اعضای پارلمان قرقیزستان گزارش شد که پس از نهایی شدن تصمیم دولت این کشور، به نیروهای آمریکایی شش ماه فرصت داده خواهد شد تا پایگاه مناس را تخلیه کنند و آن را تحویل دهند.

در مقابل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که از چنین تصمیمی اطلاع ندارد و افزود که مذاکره در مورد آینده این پایگاه "تا حصول نتیجه مورد رضایت دو طرف" ادامه خواهد داشت.

آقای باقی اف هنگام اعلام تصمیم به بستن پایگاه هوایی آمریکا گفت که دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه وعده داده است مبلغ دو میلیارد دلار کمک اقتصادی در اختیار قرقیزستان قرار دهد.

پیش از این به نقل از رئیس جمهوری قرقیزستان گزارش شده بود که ادامه فعالیت پایگاه هوایی آمریکا در این کشور با توجه به دلایل اقتصادی و نگرانی افکار عمومی، به صلاح نیست.

راه تدارکاتی

در حال حاضر، آمریکا هر سال مبلغ یکصد و پنجاه میلیون دلار به عنوان حق استفاده از این پایگاه و شصت میلیون دلار نیز به عنوان اجاره بهای محل به دولت قرقیزستان پرداخت می کند.

مدویدف و باقی اف

باقی اف (چپ) وعده کمک مالی از مدودف دریافت کرده است

همچنین، در دسامبر سال 2006، یک شهروند قرقیز در مقابل یک پست بازرسی نیروهای آمریکایی هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد و این واقعه واکنش تند مخالفان حضور نظامی ایالات متحده در این کشور را در پی داشت.

ارتش آمریکا از پایگاه هوایی مناس به منظور حمایت تدارکاتی از نیروهای این کشور در افغانستان استفاده می کند و مقامات آمریکایی گفته اند که تعطیل احتمالی این پایگاه عملیات نظامی در افغانستان را متوقف نخواهد کرد.

مسیر اصلی ارسال تدارکات برای نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان از خاک پاکستان عبور می کند اما در ماه های اخیر، کاروان های تدارکاتی نیروهای ائتلاف هنگام عبور از گذرگاه خیبر در داخل خاک پاکستان، هدف حملات مکرر شورشیان مسلح قرار گرفته اند و به همین دلیل، امکان بهره برداری بیشتر از این پایگاه مطرح شده بود.

پایگاه مناس در دسامبر سال 2001 به منظور حمایت تدارکاتی از عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان در اختیار نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت اما روسیه، که کشورهای آسیای مرکزی را حوزه نفوذ خود می داند، با ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه مخالفت ورزیده و خواستار بسته شدن پایگاه هوایی مناس بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.