12:28 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

اوباما با دریایی از مشکلات دیپلماتیک مواجه است

آقای رئیس جمهور به صحنه سیاست بین المللی خوش آمدید

دوره ماه عسل سیاست خارجی برای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به پایان رسیده است.

واقعیت تلخ از هر سو به او هجوم آورده و او مانند کسی است که ریاست شرکتی را پذیرفته که به زحمت به فعالیتش ادامه می دهد.

این رئیس تازه، نگاهی به دفترهای شرکت انداخته و متوجه شده است که مثلا وضعیت در افغانستان از آنچه که خیلی ها تصور می کرده اند، بدتر است. ایران هم با فرستادن ماهواره اش به فضا به آمریکایی ها نشان داده که در موشک سازی پیشرفت کرده است.

از سوی دیگر کره شمالی نیز به نظر آماده می آید تا بار دیگر دست به یک آزمایش موشکی بزند؛ دولت مرموز کره شمالی معمولا این آزمایش ها را با لفاظی های ستیزه جویانه در باره کره جنوبی همراه می کند تا توجه آمریکا را به خود جلب کند.

آنچه نگران کننده تر است نحوه ارتباط اغلب این مشکلات با یکدیگر است.

پیشنهاد تعامل با ایران که از سوی آقای اوباما مطرح شده این خطر را در بر دارد که اگر این پیشنهاد راه به جایی نبرد تحریم های سخت تری علیه این کشور اعمال شود.

اما آیا روسیه وارد بازی خواهد شد؟

روشن است که روسیه نقش دروازه بان راه های جدید انتقال تدارکات ناتو از آسیای میانه به افغانستان را برای خود انتخاب کرده است. دولت روسیه می خواهد دولت آقای اوباما از استقرار سیستم سپر دفاع موشکی در اروپای مرکزی صرف نظر کند.

اظهارات آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی اش حاکی از آن بود که در مورد استقرار این سیستم تردید دارد چون به اعتقاد او پیشرفت ایران در زمینه فن آوری موشکی در حدی نبوده است که جلوگیری از آن نیازمند به برپا کردن سپر دفاع موشکی از سوی آمریکا باشد. اما ایران روز سه شنبه ماهواره ای را به مدار زمین فرستاد و به آشفتگی این وضعیت شدت بخشید.

در همین حال، هنوز روشن نیست که متحدان اروپایی آقای اوباما چگونه از او حمایت خواهند کرد چون حمایت های گرم در حد کلام، منجر به فشار بیشتر بر ایران یا اعزام نیروی نظامی بیشتر به افغانستان نخواهد شد.

آقای رئیس جمهور به صحنه سیاست بین المللی خوش آمدید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.