16:34 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

میلیبند از تصمیمش در باره پرونده گوانتانامو دفاع کرد

دیوید میلیبند از تصمیمش دفاع کرده است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که افشا کردن اطلاعات محرمانه که توسط آمریکا در اختیار این کشور قرار گرفته است ممکن است "آسیب واقعی و بزرگ" به امنیت ملی بریتانیا وارد کند.

به دنبال مطرح شدن برخی ادعاها در مورد شکنجه یک شهروند سابق بریتانیا در بازداشتگاه گوانتانامو، وزیر امور خارجه بریتانیا از تصمیمش برای آشکار نکردن اطلاعاتی که در این زمینه داشته، دفاع کرده است.

آقای میلیبند روز پنجشنبه (5 فوریه)، به پارلمان بریتانیا گفت که آشکار شدن این مدارک، که در اصل توسط مقامات آمریکایی در اختیار دولت بریتانیا قرار گرفته بود، می توانسته به امنیت ملی بریتانیا و همچنین روابط بین المللی این کشور خدشه بزرگی وارد کند.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که این کشور هرگز شکنجه را "تائید" نمی کند.

'گزارش رادیویی در باره این مطلب

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


او همچنین انکار کرد که آمریکا تهدید کرده است که اگر این اسناد برملا شود، همکاری امنیتی خود با بریتانیا را "قطع" می کند.

اما آقای میلیبند به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت قضاوت او این بوده است که "افشای این اسناد طبق دستور دادگاه های بریتانیا و برخلاف خواسته مقامات آمریکایی یقینا باعث آسیب واقعی و بزرگ به امنیت ملی بریتانیا و همچنین روابط بین المللی این کشور وارد می کند."

آقای میلیبند افزود: "ارتباطات اطلاعاتی ما با آمریکا برای امنیت ملی این کشور مهم است. مهم است که آمریکا با اطمینان خاطر از که این اسنادی که به ما داده است تحت محافظت است، آنها را در اختیار ما بگذارد. بدون چنین ضریب اطمینانی آنها از به شراکت گذاشتن این مدارک با ما صرف نظر می کنند."

بنیامین محمد، سی ساله، مدت چهار سال در بازداشتگاه گوانتانامو زندانی بود تا سر انجام مقامات آمریکایی او را به طرح ریزی یک حمله تروریستی متهم کردند.

او ادعا کرده است که شکنجه شده و در پاکستان، مراکش و افغانستان مورد بازجویی قرار گرفته است و ماموران اطلاعاتی بریتانیا در این اقدامات دست داشته اند.

او خواستار انتشار اسناد آمریکا شده است چون در این اسناد جزئیات رفتاری که با او شده درج شده است.

اما دیوان عالی بریتانیا حکم داده است که این اسناد باید محرمانه بمانند چون آقای میلیبند می گوید انتشار آنها همکاری اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا را به خطر می اندازد.

آقای میلیبند به نمایندگان پارلمان گفت به خاطر حکم دادگاه "تعصبی" علیه پرونده آقای محمد اعمال نخواهد شد چون اطلاعات مندرج در این اسناد به مشاوران حقوقی او در آمریکا داده شده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت اطلاعاتی که وکلای آقای محمد به دنبال آن بودند در اختیار آنها گذاشته شده است و مراجع قضائی بریتانیا در حال تحقیق در باره مشارکت بریتانیا در جرم مطرح شده، بوده اند.

روز چهارشنبه (4 فوریه)، دو قاضی بریتانیایی در دیوان عالی این کشور گفتند که درصدد بوده اند مدارک این پرونده را افشا کنند اما به خاطر تهدید آمریکا که همکاری اطلاعاتی خود با بریتانیا را متوقف خواهد کرد، از این کار صرف نظر کرده اند.

جاناتان بیل، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن، می گوید روشن است که اظهارات این دو قاضی باعث شرمساری دولت های آمریکا و بریتانیا شده است.

یک مقام ارشد در دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا که در رسیدگی به این پرونده مشارکت داشته، به گزارشگر بی بی سی گفته است که آمریکا به وزارت امور خارجه بریتانیا گفت که با انتشار این اطلاعات مخالفند اما تاکید کرد که این رویه ای متداول در همکاری های امنیتی است.

اما وکلای آمریکایی آقای محمد گفته اند که سرپوش گذاشتن بر اطلاعات این پرونده عمدی بوده است.

با این که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از رفتار با زندانیان در گوانتانامو انتقاد کرده است و وعده داده این زندان را ببندد، با انتشار اطلاعات محرمانه مخالف است.

دولت آمریکا با انتشار بیانیه ای از دولت بریتانیا به خاطر ادامه تعهدش به حفاظت از اطلاعات حساس در باره امنیت ملی تشکر کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.