02:39 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

آخرین محاکمه نظامی در گوانتانامو متوقف شد

النشیری

پنتاگون می گوید که قاضی مسئول محاکمات بازداشتگاه گوانتانامو دستور توقف آخرین محاکمه نظامی در آنجا را صادر کرده است.

قاضی سوزان کرافورد این تصمیم را چندین روز پس از آن اتخاذ کرد که قاضی یکی از محاکمات جاری در گوانتانامو از پذیرش درخواست باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، دایر بر تعلیق کلیه محاکمات نظامی در آنجا خودداری کرده بود.

قاضی جیمز پل خواهان ادامه محاکمه عبدالرحیم النشیری، که به نقش داشتن در بمبگذاری ناو "یو اس اس کول" در سال 2000 مظنون است، بود.

تحلیلگران گفتند که این نزاع می توانست به طرح آقای اوباما برای بستن مرکز نظامی گوانتانامو که از سال 2002 به عنوان بازداشتگاه مظنونان تروریستی استفاده می شود صدمه بزند.

تصور می شود که اتهامات علیه آقای النشیری کنار گذاشته شده است، با این حال احتمال طرح اتهامات تازه علیه او در آینده وجود دارد.

جاناتان بیل خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که دولت اوباما دستور تعلیق کلیه محاکمات در گوانتانامو را داده بود تا فرصت مرور پرونده های کلیه بازداشتی ها را پیدا کرده و در مورد اینکه کدام یک از آنها باید محاکمه شوند و چگونه تصمیم بگیرد.

هفته گذشته قاضی پل گفت که درخواست توقف محاکمه النشیری "قانع کننده نیست" و دستور ادامه محاکمه را داد.

دستور وی ظاهرا در تناقض با یکی از اولین فرامین دولت اوباما قرار داشت - اینکه به دادستان های نظامی گفته شد محاکمه 21 بازداشتی که رسما متهم شده بودند، برای 120 روز متوقف شود.

'ارزش ها و آرمان ها'

حمله به ناو "یو اس اس کول" در یکی از بنادر یمن باعث کشته شدن 17 خدمه ارتش آمریکا و مجروح شدن 50 نفر دیگر شد.

آقای النشیری در سال 2002 در امارات متحده عربی بازداشت و نهایتا به گوانتانامو منتقل شد.

وی به توطئه برای کمک به دو پیکارجوی اسلامگرا که یک قایق انباشته از مواد منفجره را به پهلوی کشتی هدایت کردند متهم است.

آقای اوباما هفته گذشته دستور بازبینی محاکمات نظامی مظنونان تروریستی در گوانتانامو را داد. وی همچنین دستور داد این بازداشتگاه ظرف یک سال بسته شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت آمریکا به مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد اما همچنین "ارزش ها و آرمان های" خود را حفظ خواهد کرد.

حدود 250 نفر که متهم به داشتن پیوندهای تروریستی هستند در این مرکز نگاهداری می شوند.

فرآیند قضایی برای این زندانیان مورد انتقادات گسترده بوده است؛ با این استدلال که ارتش آمریکا نقش زندانبان، قاضی و هیات منصفه را یکجا بازی می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.