21:55 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

دزدان دریایی کشتی حامل تانک را 'آزاد کردند'

دزدان دریایی بالای سر خدمه کشتی ام وی فاینا- عکس از نیروی دریایی آمریکا

کشتی ام وی فاینا در آب های ساحلی شهر هرارزهیر نگاهداری می شد

گزارش ها از سومالی حاکیست که دزدان دریایی یک کشتی اوکراینی حامل تسلیحات را پس از دریافت باج ترک کرده اند.

این کشتی به نام "ام وی فاینا" در سپتامبر سال 2008 درحالی که به سوی کنیا می رفت ربوده شد.

دزدان دریایی ابتدا خواستار 20 میلیون دلار باج شده بودند اما گزارش ها حاکیست که بالاخره پس از ماه ها مذاکره بر سر رقم 3 میلیون و 200 هزار دلار توافق شده است.

"ام وی فاینا" معروف ترین کشتی است که توسط دزدان دریایی ربوده می شود. مقصد نهایی بار این کشتی موضوع بحث است.

دولت کنیا می گوید که محموله تانک ها، راکت اندازه ها و سلاح های کوچک، متعلق به آن است اما صورت بار کشتی نشان می دهد که مقصد "سودان جنوبی" بوده است.

کشتی و 20 خدمه آن روز 25 سپتامبر گذشته در مسیر حرکت به سوی بندر مومباسا در کنیا ربوده شد و از آن زمان در کنار تعداد دیگری کشتی ربوده شده در آب های ساحلی شهر هرارزهیر لنگر انداخته بود.

نیروی دریایی آمریکا گفت به نظر می رسد که پول باج روز چهارشنبه ارسال شده است و میخائیل وویتنکو که گفته می شود سخنگوی وادیم آلپرین صاحب کشتی است، بعدا گفت که دزدان مشغول شمارش پول باج هستند.

گزارش ها از هرارزهیر حاکیست که پیشتر در روز پنجشنبه گروه هایی از دزدان تخلیه کشتی را شروع کردند. نمایندگان دزدان سپس به خبرنگاران گفتند که کشتی آزاد شده است.

ویکتور شاپووالف، پدر یکی از ملوانان ارشد کشتی، به بخش اوکراینی زبان بی بی سی گفت که بستگان خدمه تماس مستقیم با کشتی ندارند.

وی گفت: "ما با افراد دیگری در تماس مستقیم هستیم. آنها (خدمه) زنده هستند اما اینکه وضع سلامتی شان چطور است، نمی دانیم."

ناخدای روسی کشتی به فاصله کوتاهی پس از ربوده شدن آن درگذشت که ظاهرا ناشی از حمله قلبی بود.

بیانیه دفتر ریاست جمهوری اوکراین حاکیست که باقی خدمه شامل 17 اوکرایینی، دو روس و یک لتونیایی، سالم و خوب هستند و اینکه کشتی تحت حفاظت نیروی دریایی آمریکا به سوی مومباسا خواهد رفت.

شماری از کشتی های جنگی خارجی برای نظارت بر وضعیت به منطقه رفته اند تا اطمینان حاصل کنند بار تسلیحات آن به دست شورشیان سومالی نمی افتد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.