06:15 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

نظر جهانیان نسبت به روسیه، چین، آمریکا و ایران

هو جینتائو و مدودف رئیسان جمهوری چین و روسیه

جهانیان به چین و روسیه با دیدی منفی تر نگاه می کنند

دیدگاه جهانیان نسبت به روسیه و چین بدتر و نسبت به آمریکا بهتر شده و ایران همچنان دارای تاثیری منفی تلقی می شود.

نتیجه یک نظر خواهی که به سفارش سرویس جهانی بی بی سی در بیست و یک کشور جهان در سال جاری صورت گرفته حکایت از آن دارد که در مقایسه با نتیجه نظر سنجی سال قبل، نگرش مثبت پرسش شوندگان نسبت به چین 6 درصد کاهش یافته و به 39 درصد رسیده در حالیکه دیدگاه منفی نسبت به روسیه نیز 8 درصد افزایش داشته و 42 درصد از پرسش شوندگان نگاهی منفی تری نسبت به این کشور دارند.

این نظرخواهی پس از انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا انجام شده و نشان می دهد که برای نخستین بار از نظرخواهی سال 2005، پرسش شوندگان نظر مثبت تری نسبت به آمریکا در مقایسه با روسیه ابراز داشته اند.

در عین حال، در پاسخ به این سئوال که تاثیر آمریکا بر وضعیت جهانی تا چه اندازه مثبت یا منفی است، هنوز هم 43 درصد از پرسش شوندگان گفته اند که این تاثیر را منفی می دانند.

در این نظرخواهی، با بیش از سیزده هزار نفر در بیست و یک کشور جهان مصاحبه شده است.

طرح نظرخواهی در مورد تاثیر کشورهای مختلف بر شرایط جهانی توسط موسسه نظرسنجی بین المللی گلوب اسکن با همکاری برنامه نگرش بین المللی نسبت به سیاستگزاری در دانشگاه مریلند آمریکا و به مدت ده هفته تا اول ماه فوریه به اجرا درآمد.

چین، روسیه و اوباما

براساس این نظرخواهی، پرسش شوندگان در کشورهایی که در سال گذشته نگرشی مثبت به چین و روسیه داشتند در نظرخواهی سال جاری گرایشی منفی تر نسبت به این دو کشور نشان داده اند و به عنوان مثال، در حالیکه 39 درصد از آنان تاثیر چین را مثبت ارزیابی می کنند، 40 در صد گفته اند که این کشور تاثیری منفی بر اوضاع جهانی دارد.

منفی ترین و مثبت ترین

از نظر پرسش شوندگان کشورهای ایران، اسرائیل، پاکستان و کره شمالی دارای منفی ترین و آلمان دارای مثبت ترین تاثیرات بر شرایط جهانی بوده اند

ارزیابی منفی تر نسبت به چین نشان می دهد که برگزاری موفقیت آمیز بازی های المپیک سال 2008 پکن در افزایش محبوبیت این کشور چندان موثر نبوده است و یا عوامل منفی تر توانسته است تاثیر مثبت این بازی ها را کاملا خنثی کند.

در مورد روسیه، با اینکه این نظرخواهی قبل از اقدام روسیه در قطع گاز صادراتی به اروپا انجام شده است، بازهم 42 درصد از پرسش شوندگان تاثیر این کشور بر شرایط بین المللی را منفی و تنها 30 درصد مثبت دانسته اند.

در مقابل، براساس این نظرخواهی، موقعیت ایالات متحده در جهان نسبت به سال قبل بهبود یافته و 40 درصد از پرسش شوندگان تاثیر این کشور بر اوضاع جهانی را مثبت دانسته اند در حالیکه این رقم در نظرخواهی سال گذشته تنها به 35 درصد می رسید هر چند هنوز هم 43 درصد از آنان (در مقایسه با 47 درصد در سال گذشته) نظری منفی در این زمینه داشته اند.

به نظر می رسد که با وجود بهبود وجهه ایالات متحده در پی انتخاب باراک اوباما، جهانیان همچنان در انتظار نتایج مثبت و ملموس تغییر دولت در این کشور بر اوضاع جهانی هستند.

همانند سال گذشته، آلمان مثبت ترین موقعیت را در میان پرسش شوندگان داشته و 59 در صد از آنان، این کشور را دارای تاثیر مثبت در جهان دانسته اند.

و بازهم مانند سال گذشته، از نظر پرسش شوندگان، ایران دارای بیشترین تاثیر منفی بر اوضاع جهان تلقی می شود و اسرائیل، پاکستان و کره شمالی در رده های بعد از این کشور قرار می گیرند.

نظرخواهی بین المللی بی بی سی از سال 2005 به طور سالانه انجام می شود و در بررسی سال جاری، با 13575 پرسش شونده در 21 کشور جهان مصاحبه شد و حاشیه خطای این مطالعه نیز، بسته به کشور مورد بررسی، بین 2.4 و 4.4 درصد بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.