12:41 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

دانشمند هسته ای پاکستان آزاد شد

عبدالقدیر خان

دولت پاکستان با تقاضای آمریکا مبنی بر اجازه بازجویی از عبدالقدیر خان مخالفت کرده است

وکیل مدافع عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای پاکستان که از سال 2004 تحت بازداشت خانگی به سر می برد، می گوید موکل وی به حکم دادگاه عالی اسلام آباد، آزاد شده است.

عبدالقدیر خان در سال 2004 اعتراف کرد که اسرار تکنولوژی هسته ای را به طور غیرقانونی در اختیار کشورهای دیگر قرار داده است ولی پرویز مشرف رئیس جمهوری وقت پاکستان وی را مشمول عفو قرار داد و از آن تاریخ به بعد او تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

آقای خان بعدا مدعی شد که اعترافات او صحت نداشته و او تحت فشار ناچار به یک چنین اظهاراتی شده بود.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید درباره ارتباط آقای خان با غنی سازی هسته ای هنوز نگرانی هایی وجود دارد.

سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که شبکه عبدالقدیر خان نقشه و طرح تسلیحات هسته ای را در اختیار ایران، لیبی و کره شمالی قرار داده است.

دولت آمریکا چندین بار گفته است که می خواهد از آقای خان بازجویی کند ولی دولت پاکستان همواره با این تقاضا مخالفت کرده است.

عبدالقدیر خان در ژوئیه گذشته به رسانه ها گفت که وی در سال 2000 تجهیزات غنی سازی اورانیوم را با اطلاع پرویز مشرف در اختیار کره شمالی قرار داده بود.

ژنرال مشرف به دفعات اظهار داشته که هیچکس جز شخص عبدالقدیر خان اطلاعی در باره انتقال تکنولوژی هسته ای به کشورهای دیگر نداشته است.

حکم رفع حصر خانگی آقای خان که رئیس سابق برنامه هسته ای پاکستان است به این معنی است که وی اکنون می تواند از خانه اش خارج شده و با کسانی که مایل است ملاقات کند ولی چنانچه بخواهد از اسلام آباد خارج شود باید 48 ساعت قبل این موضوع را به مقامات مربوطه اطلاع دهد.

وی می گوید تصمیمی برای ترک پاکستان یا انجام فعالیت های سیاسی ندارد و می خواهد از آزادی خود برای تمرکز بر طرح های آموزشی استفاده کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.