11:39 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

اجازه حمل کالاهای تدارکاتی ناتو از طریق روسیه

سرگئی لاوروف

آقای لاوروف گفت روسیه بلافاصله با تقاضای آمریکا موافقت کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می گوید مسکو با تقاضای آمریکا مبنی بر اجازه حمل کالاهای تدارکاتی ناتو در افغانستان، از طریق خاک روسیه موافقت کرده است.

آقای لاوروف که در تلویزیون روسیه صحبت می کرد گفت روسیه قبل از دادن هرگونه اجازه بخصوصی، منتظر کسب اطلاعات درباره مشخصات کامل محموله های غیرنظامی تدارکاتی آمریکا خواهد ماند.

آقای لاوروف افزود آمریکا تقاضای خود را طی چند روز گذشته مطرح کرد و روسیه بلافاصله با آن موافقت نمود.

با قبول این تقاضا کالاهای تدارکاتی سربازان ناتو در افغانستان از قبیل سوخت، مواد دارویی و غذایی با ترن از مسیر روسیه انتقال خواهد یافت.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید زمان اعلام این موضوع توسط روسیه قابل توجه است چون تنها سه روز پس از آن است که روشن شد احتمالا آخرین پایگاه نظامی آمریکا در آسیای میانه به ناچار تعطیل خواهد شد.

پایگاه قرقیزستان برای عملیات پیمان ناتو در افغانستان ارزش حیاتی دارد.

روسیه از مدت ها قبل به حضور نیروهای آمریکایی در آسیای میانه اعتراض داشت و تصور می رود در هفته جاری برای ترغیب قرقیزستان به تعطیل پایگاه نظامی آمریکا در این کشور، قول کمک مالی قابل توجهی را به قرقیزستان داده است.

ولی قرقیزستان گفته است که تصمیم تعطیل این پایگاه که پارلمان قرقیزستان هفته آینده درباره آن رای گیری خواهد کرد، ارتباطی با کمک 2 میلیارد دلاری روسیه به این کشور ندارد.

تاجیکستان نیز به قرار گزارش ها امروز جمعه 6 فوریه، اجازه عبور کالاهای تدارکاتی نیروهای ناتو از خاک این کشور را برای انتقال به افغانستان داده است.

خبرنگاران می گویند به دلیل حملات متعددی که به کامیون های حامل کالاهای تدارکاتی ناتو که از خاک پاکستان عبور می کنند، صورت می گیرد، پیمان ناتو از مدتی قبل در جستجوی مسیرهای دیگری برای حمل کالاهای مورد نیاز خود به افغانستان بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.