16:42 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

سازمان ملل ارسال کمک به نوار غزه را متوقف کرد

کامیون سازمان ملل متحد

به گفته سازمان ملل در هفته اخیر حماس دو بار محموله کامیون های حامل کمک را ضبط کرده است

نهاد کمک رسانی سازمان ملل متحد برای غزه، می گوید ارسال محموله های کمکی به نوار غزه را به دلیل ضبط این محموله ها توسط مقامات حماس، به حال تعلیق درآورده است.

به گفته این نهاد، نیروهای حماس در طی هفته جاری دو بار 10 کامیون حامل برنج و آرد را ضبط کرده اند.

سازمان ملل می گوید تا هنگامی که حماس کالاهای ضبط شده را تحویل نداده و عدم تکرار یک چنین اقداماتی را تضمین نکرده است ارسال محموله های کمکی به نوار غزه به حال تعلیق در می آید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام مسئول امور اجتماعی در گروه حماس، دستور داده است در صورتی که ثابت شود کالاهای ضبط شده متعلق به سازمان ملل متحد است، مسترد شود.

مقامات گروه حماس قبلا گفته بودند که آنها باید توزیع مواد کمکی را کنترل کنند.

در پی تهاجم سه هفته ای اسرائیل به نوار غزه، مردم این منطقه با شرایط سختی روبرو شده و نیمی از آنان به کمک هایی غذایی سازمان ملل متحد وابسته اند.

انتقاد از تهاجم اسرائیل به نوار غزه

در تحولی دیگر، یک گروه اسرائیلی مدافع حقوق بشر گفته است که شرایط زندگی فلسطینیان در نوار غزه در سال گذشته رو به وخامت گذاشته و از نگرانی های امنیتی اسرائیل برای توجیه وارد کردن لطمه گسترده به میلیون ها فلسطینی استفاده شده است.

گروه B' tselem از نحوه رفتار اسرائیل با فلسطینیان در سرزمین های اشغالی نوار غزه و کرانه غربی ابراز نگرانی کرده است.

دولت اسرائیل این اظهارات را تکذیب کرده و گفته است چنانچه شواهدی مبنی بر رفتار نادرست مقامات و سربازان اسرائیلی وجود داشته باشد، آنها تحت تعقیب قرار می گیرند.

در مورد ساحل غربی، گروه B' tselem می گوید خشونت ساکنان شهرک های یهودی نشین افزایش یافته، این شهرک ها گسترش پیدا کرده و اسرائیل بدون داشتن جواز به تخریب خانه های فلسطینیان دست می زند.

در گزارش این گروه، به افزایش شمار تلفات در نوار غزه و ضررهای ناشی از محاصره دراز مدت نوار غزه توسط اسرائیل تاکید شده است.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.