00:21 گرينويچ - 08 فوريه 2009 - 20 بهمن 1387

دفاع اوباما از بسته محرک اقتصادی

باراک اوباما

آقای اوباما گفت که این طرح باعث ایجاد اشتغال خواهد شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در دفاع از طرح محرک اقتصادی خود آن را "کاملا ضروری" خوانده و کنگره را ترغیب کرده است به سرعت آن را تصویب کند.

سنای آمریکا در رویدادی نادر روز شنبه برای بحث درباره نسخه کوچک شده این طرح که اصلا 900 میلیارد دلار بود تشکیل جلسه داد.

سناتورهای ارشد حزب دموکرات روز جمعه برای جلب نظر تعداد اندکی از جمهوری خواهان توافق کردند که از یک لایحه 780 میلیارد دلاری - به جای طرح 900 میلیارد دلاری مورد درخواست رئیس جمهوری - حمایت کنند.

اکنون انتظار می رود که سنا اوایل هفته آینده این طرح را به رای بگذارد.

آقای اوباما به خاطر این توافق از سناتورهای میانه روی دو حزب قدردانی کرد.

با این حال اکثر جمهوری خواهان سنا گفته اند که با این طرح مخالفت خواهند کرد، با این استدلال که بخش اعظم این پول "ناموجه" است و کمکی به احیای اقتصاد نمی کند و تنها باری بر نسل های آینده تحمیل خواهد کرد.

هشدار نسبت به فاجعه

آقای اوباما در نطق رادیویی هفتگی خود گفت که "ابعاد و اندازه این طرح درست است، و همین حالا باید اقدام کرد."

وی گفت: "اگر برای به جریان انداختن این طرح فورا دست به کار نشویم، بحران اقتصادی ما می تواند به یک فاجعه ملی بدل شود."

هری رید، رهبر اکثریت سنا، گفت تصور می کند که 58 سناتور دموکرات از حمایت تعداد کافی جمهوری خواه برخوردارند تا طرح با 60 رای از 100 رای سنا تصویب شود. این حد نصاب لازم برای جلوگیری از تاکتیک های تاخیری توسط حزب مخالف است.

اگر این طرح در سنا تصویب شود سپس باید با طرح مشابهی که قبلا توسط مجلس نمایندگان تصویب شده آشتی داده شود. طرحی که به دست می آید مجددا به تصویب دو شاخه کنگره خواهد رسید و بعد رئیس جمهوری آن را امضا خواهد کرد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان گفت او انتظار دارد نسخه نهایی لایحه تا پیش از ضرب الاجل رئیس جمهوری در روز 16 فوریه آماده باشد.

آقای اوباما پیش نویس لایحه سنا را به عنوان طرحی که باعث ایجاد "اشتغال و بازسازی جاده ها، پل ها، آبگیرها و سدهای در حال تخریب کشور خواهد شد... و به طبقه متوسط که در تکاپوست امکان تنفس مالیاتی خواهد داد" ستود.

جمهوری خواهان گفتند که حتی نسخه کوچک شده این طرح مخارج زیادی به بار می آورد و به اندازه کافی مالیات ها را کم نمی کند.

یکی از اصول فلسفه حکومتی جمهوری خواهان کاستن از مالیات هاست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.