11:37 گرينويچ - 08 فوريه 2009 - 20 بهمن 1387

استقبال روسیه از سیاست جدید دولت اوباما

سرگئی ایوانف، معاون نخست وزیر روسیه از اظهارات جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد روابط ناتو و روسیه استقبال کرده است.

آقای بایدن روز گذشته در سخنان خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود که زمان آن رسیده تا فصل جدیدی در روابط ناتو با روسیه آغاز شود.

آقای ایوانف که در حاشیه این کنفرانس با جو بایدن دیدار کرد، این سخنان را بسیار مثبت خواند.

از زمان روی کار آمدن باراک اوباما، این اولین دیدار در چنین سطحی به شمار می رود.

آقای بایدن روز گذشته گفت که روابط ناتو با روسیه به مرحله خطرناکی رسیده بود.

او تاکید کرد منافع آمریکا و روسیه از بسیاری جهات مشترک است ولی آمریکا قبول نمی کند هیچ کشوری مدعی داشتن یک منطقه نفوذ برای خود شود.

او گفت کشورهای مستقل حق انتخاب متحدان خود را دارند. معاون آقای اوباما گفته است که گرجستان خود باید در مورد پیوستن به ناتو تصمیم بگیرد. روسیه به شدت با گسترش ناتو به حوزه کشورهای شوروی سابق مخالف است.

روسیه همچنین مخالف استقرار سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک است. جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا از استقرار این سیستم در شرق اروپا دفاع می کرد و آن را برای مقابله با تهدیدهای کشورهایی چون ایران و کره شمالی ضروری می دانست اما روسیه بر این باور است که این سیستم برای مقابله با این کشور طراحی شده است.

آقای بایدن روز گذشته بر ادامه این پروژه تاکید کرد اما گفت در این زمینه با روسیه نیز مشورت خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.