قدرتی تازه در اسرائيل ظهور می کند

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب ایزرائیل بیتینو (اسرائیل خانه ما) به رهبری آویگدور لیبرمن در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه ۱۷ تا ۱۹ کرسی از مجلس ۱۲۰ عضوی اسرائیل را به دست خواهد آورد.

حزب ایزرائیل بیتینو با این تعداد نماینده در مجلس اسرائیل (کنست) به سومین حزب قدرتمند این کشور پس از احزاب لیکود و کادیما تبدیل خواهد شد و حزب کارگر را پشت سر خواهد گذاشت.

این مساله، نگرانی شدیدی در بین احزاب چپ، میانه و حتی برخی احزاب راست اسرائیل پدید آورده است، چرا که حزب ایزرائیل بیتینو با دیدگاه راست افراطی، به داشتن گرایش‌های نژادپرستانه ضد عرب نیز شهرت دارد.

آقای لیبرمن، بخصوص نسبت به شهروندان عرب اسرائیل نگاه بدبینانه‌ای دارد و آنان را به عدم وفاداری به کشور متبوع خود متهم می‌کند. بر همین اساس، آقای لیبرمن در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده که پیش نویس قانونی را در باره "حق شهروندی و وفاداری به کشور" به مجلس آینده تقدیم خواهد کرد تا از این پس حقوق شهروندی در اسرائیل ملازم وفاداری به این کشور باشد.

طرح چنین قانونی در اسرائیل می‌تواند بسیار بحث برانگیز و جنجالی باشد، چرا که با توجه به تعریفی که دولت اسرائیل از ماهیت خود به عنوان "کشور یهودی" دارد، یک میلیون و دویست هزار جمعیت عرب این کشور دچار بحران خواهند شد.

ظاهرا هدف آقای لیبرمن از طرح این نوع قوانین جنجالی، وادار کردن جمعیت عرب اسرائیل به پذیرش ماهیت یهودی کشور اسرائیل و یا سلب حقوق شهروندی از آنان است که در هر دو صورت اعراب اسرائیلی را دچار مشکلات شدید خواهد کرد.

احزاب عمده اسرائیل یا به شدت مخالف طرح "قانون شهروندی و وفاداری" هستند و یا اینکه در شرایط کنونی علاقه‌ای به مطرح شدن این نوع مسائل حساسیت برانگیز ندارند، اما اگر حزب ایزرائیل بیتینو شرط ائتلاف خود با دیگر احزاب پیروز در انتخابات را برای تشکیل دولت، حمایت آنها از قانون مورد نظر خود کند، وضعیت بغرنجی به وجود خواهد آمد.

رهبران هر کدام از دو حزب لیکود یا کادیما که از سوی شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل مامور تشکیل دولت آینده شوند، به ائتلاف با حزب ایزرائیل بیتینو نیاز خواهند داشت و در حقیقت، این خود، نگرانی از موقعیت رو به رشد این حزب افراطی را در بین بسیاری از اسرائیلی‌ها مضاعف کرده است.

به عبارت دیگر، حزب تحت رهبری آقای لیبرمن نه فقط دیدگاههای ضد عرب دارد، بلکه ممکن است در موقعیت "دولت ساز" هم قرار بگیرد.

آقای پرز پیش از آنکه بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود و یا زیپی لیونی رهبر حزب کادیما را که شانه به شانه و با اندکی تفاوت در رقابت انتخاباتی پیش می‌روند، مامور تشکیل کابینه کند، لازم است نظر آقای لیبرمن را در این باره جویا شود.

در واقع، هر یک از دو نفر فوق که مورد تایید آقای لیبرمن قرار گیرند، از سوی آقای پرز مامور تشکیل کابینه خواهند شد.

با آنکه حزب ایزرائیل بیتینو همانند حزب لیکود دیدگاهی راستگرایانه دارد، اما نخست وزیر مورد نظر آقای لیبرمن لزوما آقای نتانیاهو نخواهد بود.

آقای لیبرمن موضع کاملا متفاوتی نسبت به آقای نتانیاهو در باره صلح با فلسطینی‌ها دارد. رهبر حزب ایزرائیل بیتینو خواهان تشکیل کشور مستقل فلسطینی با حضور اعراب اسرائیلی است.

طبق نگاه او، اسرائیل در برابر ضمیمه کردن شهرک‌های یهودی نشین کرانه غربی رود اردن به خاک خود، می‌تواند بخشی از مناطق عرب نشین شمال خود را به فلسطینی‌ها واگذار کند.

این طرح با آنکه مبتنی بر حداکثر جدایی بین یهودیان و اعراب در اسرائیل و فلسطین است، اما به علت واگذاری بخشی از خاک اسرائیل به فلسطینی‌ها، آقای نتانیاهو به شدت با آن مخالف است.

از این رو، احتمال اینکه آقای لیبرمن، طرح خود را به پیشنهادهای حزب کادیما برای تشکیل کشور فلسطینی نزدیکتر ببیند و از خانم لیونی حمایت کند، وجود دارد.

با این حال، به نظر می‌رسد که هیچکدام از دو حزب لیکود و کادیما نمی خواهند تا سرنوشت خود را به ایزرائیل بیتینو پیوند بزنند و به صورت گروگان آن در آیند. البته تنها راه فاصله گرفتن لیکود و کادیما از ایزرائیل بیتینو، ائتلاف آنها با یکدیگر و با حزب کارگر است که در حال حاضر چشم انداز روسنی ندارد.

ایزرائیل بیتینو صرف نظر از موقعیتی که در دولت آینده اسرائیل پیدا خواهد کرد، اهداف بلندپروازانه‌ای در سر دارد و آن به دست آوردن ۳۰ کرسی پارلمانی در انتخابات چهار سال بعد است.

این نوع بلندپروازی‌ها زنگ خطر را برای احزاب و نیروهای صلح طلب و چپگرا به صدا در آورده است و آنان از اینکه حزب ایزرائیل بیتینو به چنین جایگاهی در افکار عمومی اسرائیل دست یابد، به هراس و وحشت افتاده‌اند.

نکته قابل توجه اما این است که تبلیغات نیروهای چپگرای اسرائیل علیه حزب ایزرائیل بیتینو در روزهای اخیر و متهم کردن رهبر آن به همکاری با حزب تروریستی و منحله کاخ، تاثیری در افزایش محبوبیت آقای لیبرمن نداشته است.

به نظر می‌رسد همان زمان که اسرائیل آغوش خود را برای جذب مهاجران یهودی روسیه گشود و بدین وسیله یک میلیون نفر به جمعیت خود اضافه کرد، توازن جمعیت اسرائیل نیز به نفع راستگرایان به هم خورد. یهودیان روس که پایگاه اجتماعی حزب ایزرائیل بیتنیو را تشکیل می‌دهند، عموما افرادی با دیدگاههای افراطی تلقی می‌شوند.

مطالب مرتبط