حزب جدید برای چپ‌های تندرو فرانسه

الیویه بزانسنو
Image caption الیویه بزانسنو یکی از محبوب ترین سیاستمداران فرانسه به شمار می رود

چپ های تندرو فرانسه حزب جدیدی در این کشور تشکیل داده اند.

حزب "ضد سرمایه گذاری جدید" این هفته طی مراسمی در حومه شمال پاریس آغاز به کار کرد.

این حزب جانشین حزب تروتسکيست "اتحادیه کمونیست های انقلابی" می شود. رهبران این حزب می گویند از همین ابتدا، درخواست برای عضویت در این حزب بالا رفته است.

رهبر این حزب الیویه بزانسنو، یک پستچی 34 ساله است که نظرسنجی ها نشان می دهد یکی از محبوب ترین سیاستمداران فرانسه به شمار می رود.

هیو سکوفیلد، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید آقای بزانسنو امیدوار است که از خشم عمومی مردم نسبت به بحران اقتصادی فعلی به خوبی بهره برداری کند.

آقای بزانسنو که رهبری جوان و کاریزماتیک است می خواهد تصورات عمومی از چپگرایان را که عموما با سیاستمداران میان سال پیوند خورده فرو بریزد.

او به دنبال آن است تا تمام سرخوردگان از سیاست های نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه را جذب حزب خود کند.

از الیویه بزانسنو به عنوان یک پدیده سیاسی در فرانسه یاد می شود. او در انتخابات ریاست جمهوری که منجر به پیروزی آقای سارکوزی شد، تنها چهار درصد آرا را به خود اختصاص داد اما نظرسنجی های جدید، محبوبیت او را 18 درصد نشان می دهد که این برای یک رهبر چپ افراطی بی سابقه است.

او یک سخنور ماهر است وخود را فردی از طبقه کارگر معرفی می کند. او در میزگردهای تلویزیونی و رادیویی حاضر می شود و چهره او بر روی جلد مجلات هم نقش بسته است.

این مسایل با خشم چپ های سنتی روبرو شده است که با این نوع سیاسی کاری مخالفند اما این رویکرد آقای بزانسنو باعث شده تا تعداد بیشتری به طرف او جلب شوند.

آقای بزانسنو در سخنان خود در افتتاحیه حزب جدید گفت فرانسه آماده "مه 1968" جدید برای مبارزه با "لیبرالیسم وحشیانه" آقای سارکوزی است.

او به دنبال آن است تا اخراج کارگران از شرکت ها را ممنوع کند، حقوق ها را افزایش دهد، صنایع بزرگ را ملی کند و بازار سهام را تعطیل کند.

با توجه به خشم عمومی از بحران اقتصادی به خصوص طرح نجات بانک ها از ورشکستگی، ایده های آقای بزانسنو مخاطب پیدا کرده است.

هیچ کس، نه دولت سارکوزی و نه حزب سوسیالیست فرانسه- حزب اصلی مخالف در این کشور، آقای بزانسنو و حزب جدید او را به شوخی نمی گیرد.

مطالب مرتبط