20:22 گرينويچ - دوشنبه 09 فوريه 2009 - 21 بهمن 1387

آتش بس در آستانه انتخابات اسرائیل نقض شد

زیپی و نتانیاهو

موقعیت زیپی بهتر شده اما نتانیاهو همچنان پیشتاز است

یک روز پیش از رای گیری در انتخابات اسرائیل آتش بس بین اسرائیل و فلسطینیان بار دیگر نقض شده است.

روز دوشنبه، 9 فوریه (21 بهمن)، رهبران احزاب مختلف اسرائیل آخرین روز از مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کردند در حالیکه اکثر نظر سنجی ها نشان می دهد که حزب راستگرای لیکود، به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، همچنان از سایر احزاب جلوتر است.

در عین حال این نظر سنجی ها حاکی از آن است که زیپی لیونی، رهبر جدید حزب میانه رو کادیما و وزیر خارجه در دولت ائتلافی به رهبری این حزب، توانسته است در خلال هفته های اخیر موقعیت خود نزد رای دهندگان را بهبود بخشد.

در دوره کنونی کنست (پارلمان اسرائیل) که انتخابات آن در سال 2006 برگزار شد، حزب کادیما 29 کرسی از 120 کرسی پارلمان را در اختیار دارد در حالیکه سهم حزب کارگر، از احزاب عمده عضو دولت ائتلافی، 19 کرسی و سهم حزب لیکود 12 کرسی است.

گزارش رادیویی برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


بر اساس نظر سنجی ها، حزب راستگرای "میهن ما اسرائیل" (یزرئیل بیتینو)، که در پارلمان کنونی 11 کرسی در دست داشته، توانسته است موقعیت خود نزد رای دهندگان را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

خانم زیپی در ماه سپتامبر سال گذشته به جای اهود اولمرت به رهبری حزب کادیما انتخاب شد اما از آنجا که نتوانست موافقت سایر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی را کسب کند، خواستار برگزاری پیش از موعد انتخابات شد.

نقض آتش بس

به گفته ناظران، امنیت شهروندان اسرائیل در برابر حملات مسلحانه به خصوص موشک پرانی فلسطینیان یکی از مهمترین موضوع ها در مبارزات انتخاباتی جاری بوده است.

حمله موشکی به اسرائیل

حفظ امنیت از موضوعات اصلی در انتخابات اسرائیل بوده است

حزب کادیما در سال 2005 و با هدف حمایت از سیاست نخست وزیر وقت اسرائیل در برچیدن شهرک های یهودی نشین در نوار غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از این بخش از سرزمین های فلسطینی تاسیس شد و گروهی از سیاستمداران میانه رو عضو احزاب گوناگون، به خصوص حزب لیکود، به آن پیوستند.

پس از خروج اسرائیل از نوار غزه، حفظ امنیت این سرزمین به تشکیلات خودگردان فلسطینی سپرده شد اما در ماه ژوئن سال 2006، جنبش اسلامگرای حماس در پی یک درگیری خونین چند هفته ای با طرفداران و ماموران این تشکیلات، آنان را از غزه بیرون راند و بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط شد.

انتخابات کنونی در حالی برگزار می شود که بار دیگر آتش بس بین اسرائیل و فلسطینیان در نوار غزه با حمله هوایی به آنچه ارتش اسرائیل مراکز تجمع تندروهای فلسطینی در این منطقه توصیف کرده بار دیگر نقض شده است.

منابع نظامی اسرائیل گفته اند که این حملات در ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه و به تلافی موشک پرانی فلسطینیان به سوی خاک اسرائیل در روز یکشنبه به اجرا گذاشته شده است.

آتش بس در جنگ غزه حدود سه هفته پیش و برای خاتمه دادن به عملیات گسترده نظامی اسرائیل علیه نوار غزه و موشک پرانی فلسطینیان به سوی اسرائیل به اجرا گذاشته شد اما تا کنون، دو طرف بارها یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.