عملیات انتحاری در سریلانکا دهها کشته و زخمی برجای گذاشت

آوارگان جنگ
Image caption انفجار انتحاری در جریان بازرسی از آوارگان جنگ داخلی روی داد

بمب گذاری انتحاری در اردوگاه آوارگان جنگ در سریلانکا شماری کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز دوشنبه، 9 فوریه (21 بهمن)، وزارت دفاع سریلانکا اعلام کرد که گروهی از نفرات ارتش هنگام بازرسی در یک اردوگاه آوارگان جنگ با شورشیان تامیل در نزدیک شهرک کیلینوچی، در شمال این کشور، هدف یک بمب گذاری انتحاری قرار گرفتند که در نتیجه آن، دست کم بیست و هشت نفر کشته و حدود پنجاه تن دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع سریلانکا گفته که ظاهرا این عملیات توسط یک بمب گذار زن به اجرا گذاشته شد اما مشخص نکرده است که چه تعداد از قربانیان این بمب گذاری نظامی و چه تعداد غیر نظامی بوده اند هر چند گفته می شود که اکثر کشته شدگان از نفرات ارتش بوده اند.

شهرک کیلینوچی از مراکز تجمع شورشیان جدایی طلب تامیل بوده که در جریان حملات اخیر ارتش سریلانکا به تصرف نیروهای دولتی در آمده است.

برخی از گزارش ها حکایت از آن دارد که بیشتر کشته شدگان از سربازان زن ارتش سریلانکا بوده اند اما منابع رسمی این گزارش ها را تایید نکرده اند.

بمب گذاری روز دوشنبه نخستین مورد از عملیات انتحاری پر تلفات در یک ماه اخیر بوده است که طی آن، نیروهای دولتی به سرعت در مناطق تحت تسلط شورشیان تامیل پیشروی کرده و بخش اعظم این مناطق را به تصرف در آورده اند.

نگرانی در مورد حملات انتحاری

با پیشروی نیروهای دولتی این احتمال مطرح شده بود که ممکن است شبه نظامیان مسلح سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام با از دست دادن امکان مقابله نظامی با نیروهای دولتی، به خرابکاری از جمله ترور و بمب گذاری انتحاری روی آورند.

Image caption نیروهای دولتی بخش عمده مناطق شورشیان را تصرف کرده اند

در حال حاضر، شبه نظامیان جدایی طلب تامیل با عقب نشینی از برابر ارتش سریلانکا، در منطقه کوچکی در سواحل شمال شرق سریلانکا در محاصره نفرات دولتی قرار گرفته اند.

به گزارش صلیب سرخ، حدود دویست و پنجاه هزار غیرنظامی نیز در صحنه درگیری نظامی در همین منطقه گرفتار آمده و در وضعیت خطرناکی قرار گرفته اند.

ارتش سریلانکا شورشیان تامیل را متهم می کند که مانع از خروج غیرنظامیان از صحنه نبرد می شود و از آنان به عنوان سپر انسانی برای جلوگیری از پیشرفت نیروهای دولتی استفاده می کند.

به گفته یک سخنگوی ارتش سریلانکا، بمب گذاری روز دوشنبه هنگامی روی داد که سربازان دولتی مشغول بازرسی حدود هشتصد تن از غیرنظامیان بودند که از منطقه عملیات گریخته و از خط جبهه عبور کرده بودند.

ارتش سریلانکا به منظور جلوگیری از فرار شبه نظامیان تامیل، کسانی را که از منطقه درگیری می گریزند تحت بازرسی از جمله بازرسی بدنی قرار می دهد.

مطالب مرتبط