مذاکرات نفتی رهبر چین در عربستان

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین امروز سه شنبه دهم فوریه به عربستان سعودی سفر کرده و قرار است با مقام های عالی رتبه این کشور دیدار و گفتگو کند.

انرژی در صدر محور مذاکرات دو کشور قرار دارد. رشد اقتصادی چین منجر به تقاضای بیشتر برای نفت شده و همین مساله به اهمیت روابط دو کشور افزوده است.

در این مذاکرات همچنین نیاز چین به بازارهای جدید بین المللی برای صدور محصولات و کارگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شیرونگ چن، دبیر بخش چین در بی بی سی می گوید سفر به عربستان اولین سفر خارجی رئیس جمهوری چین است. عربستان بزرگ ترین تامین کننده انرژی چین به شمار می رود و سال پیش بیش از 36 میلیون بشکه نفت این کشور را تامین کرد.

حجم روابط اقتصادی دو طرف بالغ بر 42 میلیارد دلار است که بخش بزرگی از آن متعلق به نفت و محصولات نفتی است.

هو جینتائو به غیر از دیدار با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی در مراسم امضای چندین قرارداد تجاری و نفتی حضور خواهد داشت.

از جمله این قراردادها می توان به قرارداد نفتی سینوپک- غول نفتی چین با آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان اشاره کرد.

رئیس جمهوری چین همزمان با ادامه فشارها در داخل کشور درصدد آن است تا مشارکت کشورش در چند طرح توسعه زیربنایی عربستان را امکان پذیر کند.

در حال حاضر حدود 16 هزار کارگر چینی در عربستان مشغول به کارند و اضافه شدن این رقم می تواند مشکل بیکاری داخلی چین را کم کند.

چین همچنین درصدد گسترش نفوذ خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس است و می خواهد به همین منظور روابط استراتژیک با عربستان که متحد سنتی آمریکا در منطقه است، برقرار کند.

رئیس جمهوری چین همچنین قرار است با دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدار کند.

هو جینتائو پس از عربستان سعودی، عازم کشورهای مالی، سنگال، تانزانیا و موریتانی می شود. این چهارمین سفر او به آفریقا از زمان ریاست جمهوری اش در سال 2003 است.

در همین زمان معاون رئیس جمهوری چین نیز به آمریکای لاتین سفر کرده و از چند کشور منطقه دیدن می کند.

مطالب مرتبط