رای گیری در انتخابات پارلمانی اسرائیل آغاز شد

از راست به چپ: نتانیاهو، باراک، لیونی
Image caption رقابت اصلی بین نتانیاهو، باراک و لیونی در جریان است

رای گیری در انتخابات پارلمانی اسرائیل آغاز شده و براساس نظرسنجی ها، نتیجه انتخابات بسیار نزدیک خواهد بود.

صبح روز سه شنبه، 10 فوریه (22 بهمن)، بیش از نه هزار مرکز اخذ رای در سرتاسر اسرائیل برای انتخاب نمایندگان کنست (پارلمان اسرائیل) کار خود را آغاز کردند در حالیکه آخرین نظر سنجی ها نشاندهنده نزدیک بودن شمار کرسی های حزب راستگرای لیکود، به رهبری بنیامین نتانیاهو، و حزب حاکم کادیما، به رهبری زیپی لیونی است.

حزب کارگر، به رهبری اهود باراک، نخست وزیر پیشین و وزیر دفاع در کابینه ائتلافی، در رده سوم پس از لیکود و کادیما قرار دارد.

در اسرائیل حدود پنج میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند که به گفته خبرنگاران، در ساعات اولیه پس از رای گیری استقبال چندانی از انتخابات نشان نداده اند.

نظام پارلمانی اسرائیل دارای یک مجلس به نام کنست با یکصد و بیست کرسی است، اعضای آن برای دوره های چهارساله انتخاب می شوند هر چند امکان انحلال پیش از موعد پارلمان وجود دارد و اعضای هیات دولت باید از اعضای کنست باشند.

به دلیل وجود احزاب متعدد و نظام انتخاباتی خاص این کشور، در سال های اخیر معمولا هیچ حزب واحدی نتوانسته است به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان دست یابد و قادر باشد بدون ائتلاف با احزاب دیگر دولت را تشکیل دهد.

انتخابات کنونی در پی کناره گیری اهود اولمرت از سمت رهبری حزب کادیما و ناتوانی خانم لیونی در کسب حمایت سایر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی برگزار می شود و در صورتی که نتیجه انتخابات نزدیک باشد، ممکن است مذاکره احزاب گوناگون برای تشکیل دولت ائتلافی مدتها به طول انجامد.

محبوبیت احزاب

در حالیکه چشم انداز دستیابی به صلح با فلسطینیان در حال حاضر چندان امیدوارکننده نیست، یکی از مهمترین موضوع ها در مبارزات انتخاباتی جاری حفظ امنیت شهروندان اسرائیل در برابر حملات مسلحانه گروه های تندرو فلسطینی بوده است.

Image caption انتخاب حاصل استعفای اولمرت و ناتوانی لیونی در تشکیل دولت است

حزب کادیما در سال 2005 توسط آریل شارون، نخست وزیر و رهبر وقت حزب لیکود، به منظور حمایت از تصمیم وی به خروج از نوار غزه تاسیس شد زیرا در آن زمان، بسیاری از اعضای برجسته لیکود، از جمله بنیامین نتانیاهو، با این تصمیم مخالف بودند.

در ماه های گذشته، نظر سنجی ها از پیشتاز بودن حزب لیکود حکایت داشت اما عملیات سه هفته ای اسرائیل علیه حماس در نوار غزه ظاهرا رای دهندگان را نسبت به تعهد رهبران کادیما به حفظ امنیت شهروندان قانع کرده و باعث بهبود موقعیت این حزب در افکار عمومی شده است.

همچنین، موقعیت حزب کارگر، به رهبری اهود باراک وزیر دفاع نیز در پی جنگ سه هفته ای در غزه بهبود قابل توجهی یافته است.

در عین حال نظر سنجی ها نشان می دهد که حزب راستگرای میهن ما اسرائیل (یزرئیل بیتینو) هم، که با صلح با فلسطنیان براساس واگذاری اراضی اشغالی به منظور تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالف است، توانسته است موقعیت خود را بهبود بخشد.

در صحنه سیاسی اسرائیل، میزان آمادگی برای صلح و امتیازدهی به فلسطینیان یکی از معیارهای اصلی در طبقه بندی احزاب به شمار می رود به نحوی که احزاب چپگرا تمایل بیشتری به سازش برای حل اختلاف با فلسطینیان از خود نشان می دهند در حالیکه راستگرایان افراطی با هر نوع امتیازدهی مخالفت می ورزند.