غزه: از میانه ویرانه ها

جرمی بوئن، سردبیر خبرهای خاورمیانه در بی بی سی حملات نظامی 22 روزه اسرائیل در غزه را پوشش داد و اکنون در برنامه تلویزیونی پانوراما درباره نتیجه بمباران پی در پی این منطقه باریک که جمعیت متراکمی را در خود گنجانده است، گزارش می دهد.

آنچه در ادامه می خوانید یکی از این گزارش هاست که دوشنبه شب (9 فوریه)، از تلویزیون بی بی سی پخش شد:

Image caption دختران و خواهرزاده دکتر عزالدین ابوالعیش در آتشبار ارتش اسرائیل در غزه کشته شدند

در جریان جنگ، ارتش اسرائیل حدود 1300 فلسطینی - مردان مسلح، غیرنظامیان و صدها کودک - را کشت. این نیروها هکتارها خانه و محل کسب و کار را ویران کردند.

اگر آسیب های واردشده به خاطر هدفی موجه و یا واکنش نظامی متناسبی نبوده باشد، تخریب بی دلیل انگاشته می شود که ناقض قوانین جنگ است. تاثیر دیگری که این گونه تخریب ها در پی دارند، افزایش میزان نفرت از اسرائیل است چون هر تله خاک و ویرانه ای که به جای مانده یا خانه کسی است یا محل کسب و کارش.

اسرائیل می گوید که کارزاری که به راه انداخت، موجه بوده است. ارتش این کشور نمی خواهد به سوالاتی که ما در باره جزئیات این حملات پرسیدیم، پاسخ بدهد و می گوید سرعت تحقیقات در این باره با مقتضیات رسانه ها تنظیم نمی شود بلکه با روند کاری در ارتش هماهنگ می شود.

اما اسرائیل یک گزارش را در باره حملات در غزه منتشر کرده است. این گزارش در باره حمله به خانه دکتر عزالدین ابو العیش، دکتر فلسطینی است که سه دختر و خواهرزاده اش را در آتشبار تانک های اسرائیلی از دست داده است.

ارتش اسرائیل گفته است حمله ای که را صورت داده اقدامی عاقلانه بوده است.

وقتی با میر شطریت، وزیر کشور اسرائیل که عضو کابینه امنیتی این کشور نیز هست، ملاقات کردم ماجرای این دکتر را با او مطرح کردم و از او پرسیدم چگونه این حمله می توانسته عاقلانه باشد.

Image caption شطریت می گوید حماس باعث کشته شدن 1300 نفر فلسطینی در غزه شده است

آقای شطریت گفت: "ما خیلی از این بابت متاسفیم اما برای این اتفاق باید حماس را شماتت کنید. حماس از داخل محله های پرجمعیت به اسرائیلیان شلیک می کند و تسلیحات خود را در این منطقه ها انبار می کند. حتی اگر در خانه دکتر ابوالعیش سلاحی پنهان نشده بوده در نزدیکی آن انبار تسلیحات حماس بوده است. ما چاره نداشتیم."

وزیر کشور اسرائیل در واکنش به این موضوع که شمار تلفات دو طرف نامتناسب بوده و تعداد کشته شدگان فلسطینی در سه هفته عملیات نظامی اسرائیل در غزه صد برابر اسرائیلیان بوده است، گفت: "اکثر کشته شدگان جنگجویان بوده اند. ما به 250 هزار شماره تلفن زنگ زدیم و گفتیم که جانشان در خطر است. صدها کودکی که کشته شدند به خاطر این بوده که حماس از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است."

به او گفتم آیا به این ترتیب شما می گوئید که کشته شدن فلسطینیان تقصیر خود آنها بوده است؟ میر شطریت حماس را مقصر کشته شدن آنها دانست.

حماس خواستار آتش بس با اسرائیل شده است اما وزیر کشور اسرائیل این گروه را دروغگو می خواند و می گوید که حماس به دنبال نابود کردن کشور اسرائیل است.

به دیدن دکتر عزالدین ابوالعیش در منزلش در اردوگاه جبلیه در نوار غزه رفتم. او مردی است که سال های متمادی برای صلح میان فلسطینیان و اسرائیلیان مبارزه کرده است.

ارتش اسرائیل می گوید دو گلوله تانک زمانی آتش شده است که سربازانش فکر کرده اند خبرچین های گروه حماس را در یک ساختمان دیده اند. ارتش اسرائیل می گوید در محله ای که ساختمان در آن قرار داشته، نبرد در جریان بوده است.

Image caption اتاقی که دختران و خواهرزاده دکتر فلسطینی در آن کشته شدند مثل اتاق خیلی از نوجوان های همسالشان بود

دکتر ابوالعیش می گوید وقتی حمله صورت گرفته این محله آرام بوده است.

دخترها و خواهرزاده دکتر عزالدین به قدری احساس امنیت در این ساختمان می کردند که در اتاقی در کنج آپارتمان نشسته بودند و تکالیف مدرسه خود را انجام می دادند.

وقتی من از این ساختمان دیدن کردم، اتاقی که دخترها در آن کشته شده بودند، هنوز دست نخورده بود.

اتاقی بود مثل اتاق خیلی از نوجوان های همسال آنها، با میز تحریر، کامپیوتر، پوستر روی دیوار، عروسک های پارچه ای ... اما بعد از حمله، تکه پاره و از هم دریده شده.

جای گلوله روی تمام دیوارهای باقی مانده از این اتاق دیده می شد؛ وسایل آنها روی زمین، در هم و برهم، همه جا پراکنده بود. خونی که روی یک دیوار می دیدم باقیمانده مغز متلاشی شده یکی از دخترها بود. سر یکی دیگر هم در گوشه ای دیگر در اثر انفجار متلاشی شده بود.

دکتر عزالدین در محل دفن اعضای خانواده اش به من از آرزوهای دخترانش و خواهرزاده اش می گوید؛ از این که یکی می خواسته پزشک شود و دیگری روزنامه نگار.

در جنگ هایی که میان گروه های کوچک مانند حماس و ارتش های ملی بزرگ مانند ارتش اسرائیل رخ می دهد، طرف پیروز، بسته به نحوه تعبیر و تفسیرها و نظرهای مختلف تعیین می شود.

برای حماس همین که هنوز می تواند بگوید کنترل غزه را در دست دارد و هنوز هم در برابر اسرائیل مقاومت می کند، فرقی با پیروزی ندارد.

همه فلسطینی هایی که من ملاقات کردم - از جمله مخالفان حماس که می گویند راکت پرانی های بی پروای این گروه اسرائیل را تحریک به حمله کرده بود، بر این باورند که حملات اسرائیل جنایت کارانه بوده است.

حرف زدن با اعضای گروه حماس آسان نیست. رهبران ارشد حماس پنهان شده اند چون معتقدند هدف حمله اسرائیل هستند.

Image caption 'ما از مناطق باز و خالی برای حمله به اسرائیل استفاده کردیم'

اما ما توانستیم با یکی از اعضای "گردان شهدای عزالدین القسام"، شاخه نظامی حماس، حرف بزنیم. او که در حین گفتگو صورت خود را با پارچه پوشانده بود، خود را ابو حمزه معرفی کرد.

به او گفتم اسرائیل می گوید دلیل این که شمار زیادی غیرنظامی فلسطینی در نوار غزه کشته شدند این بوده که شاخه نظامی حماس از ناحیه های غیرنظامی نشین دست به راکت پرانی زده و برای انجام عملیات خود از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است.

او گفت به پیکارجویان دستور داده شده بود که از فضاهای خالی و باز به سمت اسرائیلیان آتش کنند. حماس از غزه در برابر حملات اسرائیل دفاع کرده است و اسرائیل دروغ می گوید که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده شده است.

در منشور حماس آمده است که سرزمین فلسطین متعلق به مسلمانان است و به این ترتیب جایی برای کشور اسرائیل وجود ندارد. از او پرسیدم آیا حماس می خواهد کشور اسرائیل را نابود کند. او گفت: "ما در گردان عزالدین القسام انعطاف داریم. به آنچه در جریان است نگاه می کنیم و می بینیم که سرزمین ما اشغال شده است. در این باره که شکی وجود ندارد. همه جهان این واقعیت را می داند پس ما چه کار باید بکنیم."

از او پرسیدم که اگر نوار غزه، کرانه باختری و بیت المقدس به فلسطینیان داده شود، آیا حماس سلاح به زمین خواهد گذاشت؟

این عضو گردان شهدای عزالدین القسام در پاسخ گفت: "ما می خواهیم در صلح زندگی کنیم. نوار غزه و کرانه باختری را به ما پس بدهند و گذرگاه ها را باز کنند و محاصره را لغو کنند. ما هم برای چند سال - مثلا 10-15 سال با آنها همزیستی صلح آمیز خواهیم داشت بعد از آن هم، به نسل های فلسطینی آینده بستگی دارد که چگونه با اسرائیلیان رفتار کنند."

مطالب مرتبط