00:25 گرينويچ - چهارشنبه 11 فوريه 2009 - 23 بهمن 1387

دو حزب مدعی پیروزی در اسرائیل شدند

شادی هواداران کادیما

هواداران کادیما با شنیدن نتایج نظرسنجی شروع به شادمانی کردند

همزمان با شمارش آرا در اسرائیل پس از انتخابات پارلمانی این کشور و درحالی که تصور می شود نتایج بسیار نزدیک باشد، رهبران دو حزب عمده مدعی پیروزی شده اند.

نظرسنجی ها در خارج از مراکز رای گیری نشان از پیروزی حزب کادیما به رهبری زیپی لیونی دارد.

براساس نظرسنجی شبکه یک و ده تلویزیون اسرائیل، انتظار می رود حزب راست میانه کادیما از 120 کرسی کنست، 30 کرسی را به خود اختصاص دهد و حزب لیکود تحت رهبری بنیامین نتانیاهو نیز 29 کرسی به دست آورد.

با این حال نتایج قطعی آرا تا چند روز دیگر اعلام نمی شود و پس از آن است که مذاکرات جدی برای تشکیل دولت آتی اسرائیل آغاز خواهد شد.

پیش بینی می شود حزب "اسرائیل بیتنا" (اسرائیل خانه ما) که یک حزب ملی گراست سوم شود.

براساس این نظرسنجی ها حزب کارگر به رهبری اهود باراک، وزیر دفاع و نخست وزیر سابق، به جایگاه چهارم که بی سابقه است تنزل خواهد کرد.

هرچند تا پیش از انتخابات حزب لیکود با فاصله ای قابل توجه پیشتاز بود، اما کادیما به رهبری زیپی لیونی، وزیر خارجه، در روزهای آخر این فاصله را مرمت کرد.

حتی در صورت تائید این نتیجه نیز حزب کادیما قادر نخواهد بود به تنهایی کابینه تشکیل دهد.

طرفداران حزب کادیما پس از اعلام این نتایج آن را جشن گرفته اند.

خانم لیونی به جمعیت شادمان هواداران حزب گفت: "امروز مردم کادیما را انتخاب کردند. سرزمین اسرائیل متعلق به (جناح) راست نیست، همانگونه که صلح متعلق به (جناح) چپ نیست."

اما آقای نتانیاهو نیز اعلام پیروزی کرد و گفت که دولت تحت رهبری لیکود اسرائیل را هدایت خواهد کرد.

گفتگو با محمد منظر پور در بیت المقدس

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

وی به جمعیت حاضر در ستاد مرکزی لیکود در تل آویو گفت: "با یاری خدا من دولت بعدی را هدایت خواهم کرد."

تحلیلگران می گویند که آویگدور لیبرمن، رهبر "اسرائیل بیتنا"، می تواند در شکل گیری دولت بعدی نقش کلیدی ایفا کند.

مناخیم هوفنونگ استاد علوم سیاسی در "دانشگاه عبری" گفت: "او (لیبرمن) برنده این انتخابات است و اینکه چه کسی نخست وزیر خواهد شد همه بستگی به این دارد که او ظرف چند هفته آینده با کدام گروه متحد شود."

رای گیری در انتخابات پارلمانی اسرائیل ساعاتی پیش پایان یافت و طبق گزارش ها، میزان مشارکت مردم اسرائیل بیش از انتظار بوده است.

با وجود بارش باران و علیرغم پیش بینی های قبلی، تعداد رای دهندگان بیش از انتخابات سال 2006 بود.

خبرنگاران می گویند اعم از این که نتیجه انتخابات چه باشد، تشکیل یک دولت جدید پس از هفته ها شور و مشورت خواهد بود.

در اسرائیل حدود پنج میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

پارلمان اسرائیل دارای یک مجلس به نام کنست با یکصد و بیست کرسی است که اعضای آن برای دوره های چهارساله انتخاب می شوند هر چند امکان انحلال پیش از موعد پارلمان وجود دارد و اعضای هیات دولت باید از اعضای کنست باشند.

به دلیل وجود احزاب متعدد و نظام انتخاباتی خاص این کشور، در سال های اخیر معمولا هیچ حزب واحدی نتوانسته است به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان دست یابد تا بدون ائتلاف با احزاب دیگر دولت تشکیل دهد.

انتخابات کنونی در پی کناره گیری اهود اولمرت از سمت رهبری حزب کادیما و ناتوانی خانم لیونی در کسب حمایت سایر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی و زودتر از موعد برگزار می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.