فرمانده نیروهای هوایی جمهوری آذربایجان در باکو کشته شد

ژنرال رایف رضایف
Image caption ژنرال رایف رضایف

فرمانده نیروی هوایی جمهوری آذربایجان در باکو، پایتخت این کشور به ضرب گلوله کشته شده است.

مقام های این کشور می گویند ژنرال رایل رضایف 64 ساله هنگامی که قصد داشت در برابر منزل خود سوار خودرو شود، توسط مردان مسلح ناشناس مورد هدف قرار گرفت.

این مقام ها می گویند تحقیقات در باره این ترور شروع شده اما هنوز انگیزه ای برای کشتن فرمانده نیروی هوایی پیدا نشده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ژنرال رضایف در بیمارستان نظامی درگذشت. او بلندپایه ترین مقام این کشور است که تا کنون مورد هدف قرار گرفته است.

او به فاصله کوتاهی پس از استقلال این کشور از شوروی سابق در اوائل دهه نود میلادی به این سمت منصوب شده بود.

مارتین ونارد، خبرنگار بی بی سی که به تازگی از باکو بازگشته می گوید در آن زمان جمهوری آذربایجان درگیر جنگ با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ بود.

جمهوری آذربایجان در همسایگی ایران از منابع غنی نفت و گاز برخوردار است. مخالفان دولت می گویند فساد در این کشور گسترده است.

الهام علی اف، رئیس جمهوری این کشور در ماه اکتبر سال پیش برای یک دوره دیگر انتخاب شد و ناظران بین المللی گفتند در این انتخابات معیارهای دموکراتیک رعایت نشده بود.

در اکتبر سال 2008، گروه بحران بین الملل طی گزارشی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان را "نامنسجم، دچار اختلافات داخلی، پاسخگو تنها به رئیس جمهوری، فاسد و غیر شفاف" خواند.

این گزارش خاطرنشان کرد که تا کنون چندین بار افسرانی به اتهام فساد و حیف و میل بازداشت شده اند اما این اتهامات در اغلب مواقع علیه افرادی مطرح شده که منتقد حکومت هستند.

مطالب مرتبط