کمک رسانی به کودکان مبتلا به ایدز کافی نیست

"ابتکار آموزش درباره کودکان و ایدز"، سازمان مستقل بین المللی، طی گزارشی اعلام کرده است باید به طور جدی در برنامه های کمک رسانی به دو میلیون کودک مبتلا به ایدز در جهان بازنگری شود.

براساس این گزارش که دو سال تحقیق صرف آن شده است این کودکان و والدینشان از حمایت لازم برخوردار نیستند در حالیکه کودکان مبتلا به ایدز نیاز به حمایت بیشتری در این زمینه دارند. در حال حاضر اکثر خانواده ها به طور رسمی یا از کمکی برخوردار نیستند یا میزان آن بسیار اندک است.

کودکان مبتلا به ویروس اچ آی وی در سطح منطقه از جمله ایران و افغانستان هم با مشکلاتی مواجه هستند.

دکتر حمید رضا ستایش، مشاور دفتر منطقه ای برنامه ایدز سازمان ملل متحد در قاهره، ضمن اشاره به کمبود دارو در سطح جهانی برای کودکان نسبت به بزرگسالان گفت: " تحقیق روی کودکان خیلی پیچیده تر از تحقیق روی بزرگسالان است و نیاز به مجوزهای خاص تری دارد. مساله دیگر در رابطه با کودکان مساله انگ و برچسب است که مساله بسیار حادی به ویژه در منطقه ماست. این انگ و برچسب در مورد اچ آی وی و کسانی که با آن زندگی می کنند همان طور که برای بزرگسالان وجود دارد برای کودکان هم وجود دارد."

حمید رضا ستایش ضمن تاکید بر ضعف فرهنگی موجود در ایران می افزاید:" ما مواردی را در کشور ایران و کشورهای دیگر داشته ایم که کودکی فقط به خاطر اینکه اچ آی وی مثبت بوده از مدرسه اخراج شده با وجود اینکه اولیای مدرسه و آموزش و پرورش کاملا با آن مخالف بودند."

او می افزاید: "خانواده ها به خاطر عدم آگاهی شان با مدرسه درگیر شدند و از آنها خواستند یا این کودک را اخراج کنند یا آنها فرزندانشان را از مدرسه می برند و این به خاطر ضعف فرهنگی است که در جامعه وجود دارد. این یکی از دلایلی است که نشان می دهد بسیاری از مردم هنوز با روش های انتقال اچ آی وی آشنا نیستند و نمی دانند که اچ آی وی از طریق تماس های عادی، از طریق دست دادن، از طریق همکلاسی بودن، غذا خوردن، استخر رفتن، دستشویی رفتن و این قبیل مسائل منتقل نمی شود. اینها آن ترس را به وجود می آورد و به انگ و برچسب اضافه می کند."

از سوی دیگر عبدالله فهیم سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان نیز وضعیت کودکان مبتلا به اچ آی وی در این کشور را این طور بررسی می کند:"هرچند ما آمار دقیقی از کودکان مبتلا به ویروس اچ آی وی در افغانستان نداریم، اما حداقل گزارش هایی داریم که بین ۵۰۵ مورد ثبت شده کودکان هم دیده می شوند. حتی کودکان یک خانواده هم بر اثر ویروس ایدز جانشان را از دست داده اند."

آقای فهیم در ادامه می گوید: "ما امید زیادی داریم که امسال بتوانیم حداقل تعدادی از بیماران را بستری کنیم . تا اینجا هم توانستیم برای بیش از ۴۰ بیمار از جمله کودکان هم داروی ضد اچ آی وی خریداری کنیم که این برای اولین بار است که در افغانستان این کار شروع شده و امیدواریم بتوانیم در طول سال با جلب کمک های بیشتر، تعداد بیشتری از بیماران را تحت پوشش قرار دهیم."

لیندا ریچتر یکی از متخصصانی که در تهیه گزارش یاد شده مشارکت داشته معتقد است فشارهای اقتصادی اچ آی وی روی کودکان می تواند تاثیرات بسیار منفی داشته باشد و در این باره می گوید:" به محض اینکه ویروس اچ آی وی وارد یک خانواده می شود وضعیت معاش و درآمد کاهش پیدا می کند. همچنین اکثر درآمد و امکانات خانواده صرف تامین و مراقبت از عضو بیمار می شود. بنابراین از دو طرف به خانواده فشار می آید و تاثیر بیماری هم دوبرابر می شود."

حمید رضا ستایش، ایران را از نظر پاسخ دهی به ایدز و اچ آی وی یکی از کشورهای پیشرو در سطح منطقه و حتی در مواردی در سطح جهانی بر می شمارد و می گوید:" ما حمایت سیاسی بالایی را در زمینه ایدز در ایران داریم. ده روز پیش جلسه ای را در زمینه اچ آی وی در اینجا داشتیم. از ایران وزیر رفاه در جلسه حضور داشت و بسیار فعال مشارکت می کرد که این نشانه حمایت سیاسی کشور از این مساله است."

او گفت: "این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد کودکان مبتلا به ایدز در ایران، طبق آخرین آمارهای وزارت بهداشت چیزی در حدود شش دهم درصد کل مبتلایان شناخته شده است. یعنی شش دهم درصد ۱۸ یا ۱۹ هزار موارد ثبت شده است. این رقم پایینی است. منظور از رقم پایین، تعداد محدودی کودک، در حدود دویست تا سیصد نفر است که متناسب با آنها هم مقداری خدمات وجود دارد. به هر حال خدمات در ایران وجود دارد و نسبتا خدمات خوبی است هر چند که ایده آل نیست."

هر ساله بر تعداد مبتلایان به ایدز افزوده می شود که بخشی ازآنها شامل کودکانی هستند که یکی از والدین یا هر دوی آنها، مبتلا به اچ آی وی شده اند و براساس تحقیقات انجام شده این کودکان نیاز به حمایت های بیشتری دارند.

مطالب مرتبط