بیکاری در بریتانیا به بالاترین حد رسیده است

Image caption یکی از مراکز کاریابی در لندن

نرخ بیکاری در بریتانیا به یک میلیون و نهصد و هفتاد هزار نفر رسیده است. از سال 1997 میلادی این بالاترین میزان بیکاری در بریتانیاست.

طبق گزارش دفتر آمار ملی در طی سه ماه بین اکتبر تا دسامبر، رشد بیکاری به 146 هزار نفر رسیده است.

مروین کینگ، رئیس بانک مرکزی بریتانیا در پیش بینی بسیار نا امید کننده اش گفته است که بریتانیا در " رکود عمیقی" به سر می برد.

شعار محبوب گوردون براون، نخست وزیر در دوران اقتصادی رو به رشد " تورم پایین، بهره پایین، و بیکاری پایین" بود. اما تازه ترین آمار نشان می دهد که در طول دهه اخیر میزان بیکاری به بالاترین حد خود رسیده است.

تنها دلخوشی این است که آمار بیکاری هنوز به 2 میلیون نفر نرسیده است. البته همه به این امر واقفند که بازخریدهای چند هفته اخیر هنوز در آمار ثبت نشده است.

به گفته نیلز بلایث، خبرنگار امور تجاری بی بی سی هنگامی که تعداد افراد بازخرید شده اعلام شود، بیکاری به بیش از 2 میلیون نفر خواهد رسید.

گوردون براون قرار است این هفته با سران تجاری ملاقات کند تا درباره چگونگی کمک به اوضاع مشورت کند. غول های تجاری بریتانیا از جمله مدیر عاملان سینزبری، رویال میل و نشنال اکسپرس قرار است در این جلسه شرکت کنند.

چیزی که کارشناسان را نگران می کند این است تنها صنعت ساختمان سازی نیست که در خطر است بلکه همه مشاغل طیف جامعه ممکن است دستخوش نابسامانی اقتصادی قرار گیرد.