لیونی و نتانیاهو به دنبال رهبری دولت جدید اسرائیل

Image caption رقیبان اصلی در انتخابات اسرائیل گفته اند دولت آتی را رهبری خواهند کرد

یک روز پس از برگزاری انتخابات سراسری در اسرائیل، رهبران بزرگترین احزاب این کشور به طور جداگانه برای تشکیل دولت ائتلافی با گروه های مختلف وارد گفتگو شده اند.

زیپی لیونی که حزب راست میانه کادیما را رهبری می کند گفته است در نظر دارد رهبری یک دولت وحدت ملی را به دست بگیرد.

او به آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راست گرای "یسرائیل بیتنو" (اسرائیل خانه ما)، که در انتخابات سوم شد، گفت دولتی که او رهبری آن را بر عهده داشته باشد می تواند منافع این حزب را نیز پیش ببرد.

خانم لیونی همچنین از رقیب اصلی خود، بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راست گرای لیکود خواسته است به او در تشکیل یک دولت وحدت ملی ملحق شود.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو با حزب مذهبی "شاس" که در انتخابات در مقام پنجم قرار گرفت، گفتگو داشته است. شاس امیدوار است بخشی از یک دولت ائتلافی باشد که توسط گروه های راست گرا هدایت می شود.

تعداد کرسی هایی که لیکود و کادیما به دست آورده اند در حد نصاب لازم برای تشکیل یک دولت به تنهایی نیست.

اما آقای نتانیاهو گفته است که راست گراها در رای گیری ها پیروز شده اند و او با یاری خدا دولت آتی اسرائیل را رهبری خواهد کرد.

انتظار می رود که هفته آینده شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل از خانم لیونی یا آقای نتانیاهو بخواهد دولت جدید این کشور را تشکیل دهد.

در همین حال صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان در گفتگوهای صلح گفته است که به نظر می سد اسرائیلی ها به گونه ای رای داده اند که روند صلح فلج شود.

او گفت ائتلاف اسرائیلی که پیشنهاد تشکیل کشور فلسطین را رد کرده، شهرک سازی برای یهودیان را ادامه داده و توافق های قبلی را به رسمیت نمی شناسد نمی تواند شریکی برای برقراری صلح تلقی شود.

فوزی برهوم، یکی از سخنگویان حماس گفته است که رای دهندگان اسرائیلی افراط گرایان را که خواهان جنگ با فلسطینیان هستند، انتخاب کرده اند.

مطالب مرتبط