توافق بر سر بسته محرک اقتصادی باراک اوباما

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما خواستار دریافت لایحه برای امضای آن تا پایان هفته شده است

دو شاخه کنگره آمریکا بر سر طرح محرک اقتصادی باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور، به توافق دست یافته اند.

هری رید، رهبر اکثریت سنا، گفت که این توافق بین اختلافات موجود میان نسخه 820 میلیارد دلاری طرح که در مجلس نمایندگان تصویب شده و نسخه 838 میلیارد دلاری مصوبه سنا "پل می زند."

این بسته که ارزش آن اکنون 789 میلیارد دلار است شامل کاهش مالیاتی و مبالغی است که دولت قصد دارد برای نجات اقتصاد آمریکا خرج کند.

انتظار می رود دو شاخه کنگره این طرح را روز پنجشنبه به رای بگذارند و پس از آن به امضای رئیس جمهوری آمریکا خواهد رسید.

آقای رید که دموکرات است گفت که این بسته باید به ایجاد 3 میلیون و 500 هزار شغل منجر شود.

وی افزود که بیش از یک سوم طرح محرک اقتصادی به کاهش مالیات اختصاص و مشوق های اقتصادی برای قشر متوسط اختصاص دارد.

مجلس نمایندگان نمونه 825 میلیارد دلاری این طرح را هفته گذشته بدون حمایت جمهوری خواهان تصویب کرد. دموکرات ها در سنا نیز روز سه شنبه طرح مشابهی به ارزش 838 میلیارد دلار را با کمک چند عضو جمهوری خواه گذراند. دموکرات ها در هر دو شاخه کنگره اکثریت دارند.

دو نمونه مختلف طرح ابتدا باید در یک کمیته مشترک دو شاخه کنگره آشتی داده شده و بعد مجددا توسط هر دو به رای گذاشته شود و بعد از آن است که به امضای رئیس جمهور می رسد.

آقای اوباما این هفته فشار بر کنگره را افزایش داد و گفت که انتظار اقدامی جسورانه و سریع را از نمایندگان دارد. وی گفته است که می خواهد این لایحه تا پایان هفته برای امضا به دست او برسد.

این لایحه شامل کمک برای قربانیان رکود اقتصادی، از جمله مزایای بیکاری، کوپن غذا، پوشش بهداشتی و همچنین میلیاردها دلار کمک برای ایالاتی است که با کسری بودجه شدید مواجه هستند.

ریچارد لیستر خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید این یکی از پرهزینه ترین لوایحی است که تا به امروز در کنگره به رای گذاشته شده است و به یک تفرقه جناحی تلخ دامن زده است.

جمهوری خواهان می خواستند حجم لایحه نصف این باشد و بیشتر آن به کاهش مالیات ها اختصاص داده شود درحالی که بسیاری از دموکرات ها خواستار خرج مبلغ حتی بزرگتری در زیرساخت های کشور بودند.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است که تصویب این لایحه لحظه ای مهم از نظر روانی برای کشور است چرا که هدف آن مقابله را روند نزولی اقتصاد است.

یک روز پیشتر وزیر خزانه داری آمریکا از یک طرح نجات بانک ها به ارزش حدود یک و نیم میلیارد دلار پرده برداری کرده بود.

براساس طرح نجات بانک ها که تیموتی گایتنر فاش کرد میزان بودجه یک برنامه کلیدی وام بانک مرکزی از 200 میلیارد دلار به یک تریلیون دلار افزایش داده خواهد شد.

به علاوه یک صندوق 500 میلیارد دلاری ایجاد خواهد شد تا با آن دارایی های سمی بانک ها خریداری شود. این صندوق ممکن است بعدا دو برابر شود.

مطالب مرتبط