10:58 گرينويچ - پنج شنبه 12 فوريه 2009 - 24 بهمن 1387

پاکستان ارتباط مهاجمان بمبئی با این کشور را پذیرفت

رحمان ملک

ملک برای اولین بار ارتباط پاکستان با حملات بمبئی را تایید کرده است

پاکستان برای نخستین بار ارتباط عملیات خونین در هند با این کشور را تایید کرده است.

روز پنجشنبه، 12 فوریه (24 بهمن)، رحمان ملک، مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور وزارت کشور که عملا اداره امور این وزارتخانه را برعهده دارد، اعلام داشت که بازجویی از تعدادی از افراد مظنون به ارتباط با حمله به مراکزی در شهر بمبئی در هند نشان می دهد که بخشی از این عملیات در خاک پاکستان طراحی شده بود.

در ماه نوامبر سال گذشته، ده مرد مسلح در یک رشته عملیات خونین، به بمب گذاری و تیراندازی در نقاط مرکزی شهر بمبئی، از جمله ایستگاه قطار و چند هتل معتبر شهر، دست زدند که در جریان آن، بیش از یکصد و هشتاد نفر کشته شدند و تمامی مهاجمان به اسثنای یک نفر در رویارویی با ماموران هندی از پای درآمدند.

پس از خاتمه این عملیات، مقامات هندی اعلام داشتند که مهاجمان با گروه های اسلامگرا در پاکستان ارتباط داشتند و با قایق از خاک پاکستان عازم هند شده بودند.

گفتگو با محمد متین برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مقامات هندی گفتند که لشکر طیبه، که یک گروه تندرو اسلامگرای مستقر در پاکستان است، طراحی و اجرای این حمله را بر عهده داشته و در این عملیات، از حمایت برخی نهادهای امنیتی پاکستان برخوردار بوده است.

کشورهای هند، پاکستان، آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، روسیه و استرالیا لشکر طیبه را یک سازمان تروریستی اعلام کرده اند اما مقامات هندی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان - آی اس آی - را به ارتباط مخفیانه با این گروه متهم کرده اند.

پس از ماجرای حملات بمبئی، پلیس پاکستان تعدادی از افراد مظنون به ارتباط با این گروه را بازداشت کرد اما مقامات پاکستانی تقاضای دولت هند برای تحویل آنان را نپذیرفته و اصرار داشته اند که هند باید شواهد خود در مورد این حملات را در اختیار پاکستان قرار دهد.

ارتباط با پاکستان

آقای ملک در یک نشست خبری در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، گفت که اقدامات قضایی برای تشکیل پرونده علیه هشت مظنون به ارتباط با حملات بمبئی به جریان افتاده و این پرونده در اختیار دادستانی قرار می گیرد و ممکن است به محاکمه این افراد منجر شود.

مهاجمان

هند نهادهای دولتی پاکستان را به ارتباط با مهاجمان متهم کرده است

وی تایید کرد که بخشی از طراحی این عملیات در خاک پاکستان انجام شده و افزود که گزارش مربوط به این موضوع در اختیار مقامات قضایی قرار خواهد گرفت.

به گفته این مقام پاکستانی، مهاجمان برای اجرای عملیات بمبئی، پس از ترک شهر کراچی، در پاکستان، به استان بلوچستان در این کشور رفتند و افزود که زرار شاه، که از وی به عنوان یکی از رهبران لشکر طیبه نام برده می شود، با ارسال یک ئی میل، مسئولیت این حمله را پذیرفت.

این عضو لشکر طیبه در ماه دسامبر در یکی از اردوگاه های آموزشی این گروه در کشمیر متعلق به پاکستان بازداشت شد.

رحمان ملک در نشست خبری روز پنجشنبه اعلام کرد که در حال حاضر، شش تن از مظنونان طراحی عملیات بمبئی در بازداشت به سر می برند اما دو مظنون دیگر هنوز دستگیر نشده اند.

در ماه ژانویه سال جاری، مقامات پاکستانی اعلام کردند که از اوایل ماه دسامبر، اقدام برای بازداشت مظنونان به جریان افتاد و در اثر تلاش ماموران پلیس، هفتاد و یک نفر بازداشت شدند.

سخنان رحمان ملک در تایید ارتباط گسترده مهاجمان بمبئی با پاکستان در پی دو ماه تنش بین این کشور و هند انتشار می یابد که طی آن، دولت هند اصرار داشته رهبران لشکر طیبه، که به خصوص برای جدایی منطقه کشمیر تحت اداره هند فعالیت می کنند، به آن کشور تحویل شوند.

دولت هند همچنین "برخی عناصر" دولتی را به ارتباط با عملیات بمبئی متهم ساخته اما پاکستان این اتهام را به شدت رد کرده و پرونده ای را که هند در این زمینه برای مقامات پاکستانی ارسال داشته فاقد ارزش دانسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.