'مقام ضد مسلمان هلندی نمی تواند وارد بریتانیا شود'

Image caption گیرت ویلدرز تصمیم دولت بریتانیا را "بزدلانه" توصیف کرده است

ماکسیم ورهاگن، وزیر امور خارجه هلند در ارتباط تلفنی با همتای بریتانیایی خود از عدم اجازه ورود یکی از نمایندگان پارلمان این کشور به بریتانیا به خاطر عقاید ضد اسلامی که دارد، ابراز تاسف کرده است.

گیرت ویلدرز، نماینده پارلمان هلند، می گوید او همچنان تلاش خواهد کرد امروز (12 فوریه) وارد بریتانیا شود. او در هلند به خاطر اشاعه نفرت علیه مسلمانان تحت محاکمه است.

دولت بریتانیا می گوید که نقطه نظرات آقای ویلدرز برای امنیت جامعه بریتانیا خطرآفرین است. بنا به قوانین اتحادیه اروپا کشورهای عضو این اتحادیه مجازند از ورود کسانی که حضورشان ممکن است امنیت عمومی را به خطر بیاندازد، جلوگیری کنند. بریتانیا این مقررات را از ماه اکتبر سال گذشته به اجرا گذاشته است.

این نماینده پارلمان هلند توسط یکی از اعضای مجلس اعیان بریتانیا دعوت شده است که فیلمش را که محتوای قرآن را فاشیستی توصیف کرده است، در مجلس اعیان اکران کند.

فیلم جنجال برانگیز گیرت ویلدرز، رهبر حرب راست گرای "آزادی" در پارلمان هلند، باعث خشم گسترده در میان مسلمانان جهان شده است.

نخست وزیر هلند گفته است که "پیام فیلم آقای ویلدرز که با نشان دادن نسخه ای از قرآن آغاز می شود و به دنبال آن حمله به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک نشان داده می شود، پیامی جز اهانت نیست."

فیلم فتنه سال گذشته در شبکه جهانی اینترنت منتشر شد.

برانگیختن نفرت

دعوت لرد پیرسون، نماینده مجلس اعیان بریتانیا، از آقای ویلدرز برای سفر به لندن و اکران فیلمش، با نام "فتنه"، شکایاتی را به دنبال داشته و سفارت بریتانیا در آمستردام طی نامه ای به او گفته است دولت بریتانیا از سفر او استقبال نمی کند.

راب برومبی، گزارشگر بی بی سی در امور بریتانیا می گوید که سفر نماینده پارلمان هلند به منازعه ای دیپلماتیک تبدیل شده است و وزیر امور خارجه هلند از دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا خواسته است تجدید نظر کند؛ سفارت هلند در لندن نیز گفته است که از تصمیم دولت بریتانیا "متاسف" است.

شبکه تلویزیونی هلندی "ناس" گزارش کرده که سفیر هلند در لندن آماده است تا به استقبال نماینده پارلمان هلند در فرودگاه هیترو لندن برود.

دولت بریتانیا گفت ممنوعیت سفر در مورد کسانی اجرا می شود که قصد دارند "تنفر افراط گرایانه و خشونت را ترویج کنند." وزیر کشور بریتانیا این قدرت را دارد که از ورود افرادی که باور دارد نظم عمومی، امنیت ملی یا امینت شهروندان بریتانیا را به خطر می اندازند، جلوگیری کند اما خانم جکی اسمیت نمی تواند از ورود افراد به صرف داشتن برخی عقاید جلوگیری کند.

آقای ویلدرز تصمیم دولت بریتانیا به عدم پذیرش او در این کشور را "بزدلانه" توصیف کرده و گفته است که آزادی بیان در بریتانیا "مورد تعدی" قرار گرفته است.

او به بی بی سی گفت: "خارق العاده است که سیاستمداری که با رای مردم نماینده پارلمان شده و توسط یکی از نمایندگان پارلمان بریتانیا دعوت شده است تا با افرادی که مخالف یا موافق او هستند، نظراتش را به بحث و بررسی بگذارد، اجازه ندارد وارد بریتانیا شود. من تصور می کردم پارلمان بریتانیای کبیر مادر همه پارلمان هاست."

لرد پیرسون از دعوت کردن از این نماینده پارلمان هلند دفاع کرده و گفته است فیلم فتنه موضوع مهم عصر حاضر را مطرح می کند. لرد پیرسون مهم ترین مشکل عصر حاضر را "نظامی گری اسلامی" توصیف کرده است.

لرد احمد، یکی دیگر از اعضای مجلس اعیان بریتانیا از منع شدن آقای ویلدرز استقبال کرده و گفته است که صدور مجوز ورود برای نماینده هلند اقدامی عاقلانه نیست چون "حضورش باعث اشاعه نفرت می شود."

کریس هون، نماینده حزب لیبرال دموکرات و سخنگوی این حزب در امور داخلی بریتانیا گفت فیلم فتنه را دیده و آن را "تهوع آور" توصیف کرده است.

آقای هون گفت: "آزادی بیان ارزشمندترین آزادی است اما حتی آزادی بیان باید حد و مرزی داشته باشد. ابراز نظرات نفرت برانگیز و خشونت برانگیز علیه کسی یا گروهی این حد و مرز را تعیین می کند."

اوایل سال جاری میلادی یک دادگاه هلندی به دادستانی این کشور دستور داد تا آقای ویلدرز را به خاطر برانگیختن حس نفرت و تبعیض با اظهارات ضد اسلامی به محاکمه بکشند.

مطالب مرتبط