یک نامزد دیگر کابینه اوباما کناره گیری کرد

گرگ، اوباما
Image caption جاد گرگ یک سناتور جمهوری خواه است

جاد گرِگ، سناتور جمهوری خواه، که از سوی باراک اوباما برای سکانداری وزارت بازرگانی نامزد شده بود از عهده دار شدن این سمت منصرف شده است.

آقای گرگ (Judd Greg) در بیانیه ای گفت این تصمیم را به علت اختلاف سیاست ها با دولت اوباما در زمینه اداره این وزارتخانه اتخاذ کرده است.

نامزدی وی هفته پیش اعلام شده بود و انتظار می رفت وی به دومین عضو جمهوری خواه دولت اوباما بدل شود. رابرت گیتس وزیر دفاع دیگر عضو جمهوری خواه کابینه آقای اوباما است.

کاخ سفید گفت که آقای گرگ پیشتر عهد کرده بود دستور کار رئیس جمهوری را "پذیرا شود" و از اینکه نظر خود را تغییر داده است ابراز تاسف کرد.

جاناتان بیل خبرنگار بی بی سی از واشنگتن گزارش می دهد که این ضربه دیگری به تلاش های آقای اوباما برای تشکیل کابینه اش و دراز کردن دست دوستی به سوی جمهوری خواهان است.

وی می افزاید که این تحول همچنین سوالات بیشتری در مورد فرآیند گزینش اعضای دولت که از سوی باراک اوباما به کار گرفته شده پیش می آورد.

آقای اوباما تاکنون چند نامزد احراز سمت های ارشد را از دست داده است.

تام دشل که قرار بود وزیر بهداشت شود و نانسی کیلفر گزینه آقای اوباما برای نظارت بر اصلاح بودجه و مخارج دولت، هر دو در ارتباط با سوالاتی که در مورد وضع پرداخت مالیات هایشان پیش آمد کناره گیری کردند.

آقای گرگ در بیانیه ای گفت که به مرور متوجه شد از جمله در ارتباط با بسته محرک اقتصادی رئیس جمهوری با دولت "اختلافات غیرقابل حلی" دارد.

کاخ سفید پس از اعلام تصمیم آقای گرگ گفت که این سناتور جمهوری خواه به ابتکار خود نامش را برای احراز پست ریاست وزارت بازرگانی تحویل داده بود.

در این بیانیه آمده است: "وی در سراسر فرآیند مصاحبه ابهامی باقی نگذاشت که علیرغم اختلافات قبلی درباره سیاست ها، از دستور کار رئیس جمهور حمایت کرده و آنها را پذیرا خواهد شد."

این بیانیه گفت که بعدا معلوم شد آقای گرگ "قصد ندارد از برخی اولویت های مهم کلیدی رئیس جمهوری حمایت کند."

همزمان در روز پنجشنبه نامزدی لئون پانتا نامزد هدایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، توسط سنا تایید شد.

آقای پانتا در دوره بیل کلینتون رئیس خدمه کاخ سفید بود.

مطالب مرتبط