آمریکا 'مشتاق است روابط با آسیا را تقویت کند'

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون در اولین سفر خارجی خود روز یکشنبه به آسیا می رود

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در آستانه سفر به آسیا می گوید که آمریکا مشتاق است روابط با کشورهای این قاره را گسترش دهد.

وی که قرار است یکشنبه به آسیا برود در مصاحبه ای با بی بی سی گفت برنامه اتمی کره شمالی، بحران اقتصادی و تغییرات آب و هوایی در صدر دستور کار سفر او قرار خواهد داشت.

وی به کره شمالی اخطار داد که از "اقدامات تحریک آمیز" پرهیز کند اما بر طیف وسیعی از مشوق ها برای پیونگ یانگ در صورت انصراف از برنامه اتمی اش تاکید کرد.

وی در این سفر که یک هفته طول می کشد از ژاپن، چین، کره جنوبی و اندونزی بازدید خواهد کرد.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه آمریکا می گوید کشورهایی که خانم کلینتون در این سفر به آنها سر خواهد زد، نمایانگر تنوع روابط آمریکا در منطقه است.

خانم کلینتون به بی بی سی گفت: "ما در پی ایجاد شراکت ها و فرصت ها برای همکاری که فکر می کنیم در جهت منافع ملی ما و در راستای ارزش های ماست هستیم."

وی همچنین تاکید کرد که آمریکا مشتاق به تقویت و افزایش همکاری با چین است.

خانم کلینتون گفت درحالی که برخی چین را یک کشور متخاصم می دانند، فرصت های واقعی برای توسعه روابط خوب با پکن در زمینه مسائلی چون تغییرات آب و هوایی و انرژی پاکیزه وجود دارد.

خانم کلینتون ادامه داد: "یک آرزوی بیان نشده ای در دولت آمریکا تحت مدیریت اوباما و همچنین شرکای ما در اطراف جهان، برای همکاری جهت حل بسیاری از مشکلات مشترکمان وجود دارد."

"ما قصد داریم در زمینه تغییرات آب و هوایی، جلوگیری از اپیدمی های گسترده، منع اشاعه اتمی، در مورد همه این چالش ها و تهدیدهای جدی که با آنها روبرو هستیم، بار دیگری نقشی عمده بر عهده بگیریم."

اولین سفر، به آسیا

خبرنگاران بی بی سی می گویند که این اولین بار طی 60 سال اخیر است که یک وزیر خارجه آمریکا اولین سفر خارجی خود را به آسیا انجام می دهد.

هیلاری کلینتون تاکید کرده است که آمریکا مانند اروپا در آسیا هم به کشورهای شریک و متحد نیاز دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ابتدا به ژاپن سفر خواهد کرد. ژاپن چهارمین شریک تجاری و مهم ترین متحد استراتژیک آمریکا در منطقه شرق آسیاست.

جناح محافظه کار در واشنگتن خواهان سخت گیری آمریکا در برابر چین است، اما وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در سازمان غیر دولتی "جامعه آسیا" در نیویورک این نظر را رد کرد: "ما معتقدیم که آمریکا و چین می توانند به موفقیت یکدیگر کمک و از آن بهره ببرند. این به نفع هر دو کشور است که موارد نگرانی مشترک و فرصت های متقابل خود را مشخص کنند."

چین بعد از کانادا بزرگ ترین شریک تجاری آمریکاست.

هیلاری کلینتون همینطور نقش چین در مذاکرات شش جانبه برای پایان دادن به برنامه اتمی کره شمالی را مثبت دانست.

خانم کلینتون سپس گفت اگر کره شمالی آماده باشد به طور کامل و به گونه قابل تصدیق، برنامه اتمی اش را کنار بگذارد دولت فعلی آمریکا حاضر به پذیرش سه چیز خواهد بود:

"عادی سازی رابطه آمریکا با کره شمالی، تبدیل آتش بس فعلی در شبه جزیره کره به یک پیمان صلح دائم و نیز کمک به تامین نیازهای اقتصادی و انرژی مردم کره شمالی."

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در روزهای اخیر گفته اند که کره شمالی در حال تدارک آزمایش موشکی جدیدی است.

قرار است هیلاری کلینتون از همسایه کره شمالی یعنی کره جنوبی هم دیدار کند.

کشور دیگری که در برنامه سفر هیلاری کلینتون قرار دارد، اندونزیست، کشوری که از لحاظ جمعیت بزرگ ترین کشور با اکثریت مردم مسلمان محسوب می شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در دوره نوجوانی چند سال در اندونزی زندگی کرده است.

مطالب مرتبط