مراسم چهارمین سالگرد ترور رفیق حریری در بیروت

تظاهرات بیروت
Image caption صدها هزار نفر از مردم بیروت یاد رفیق حریری را گرامی داشتند

هزاران نفر از مردم بیروت در مراسم یادبود چهارمین سالگرد ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت شرکت کردند.

بسیاری از لبنانی ها پرچم لبنان و عکس آقای حریری را در دست داشتند.

رفیق حریری از نظر بسیاری از لبنانی ها کسی است که به بازسازی بیروت پس از 15 سال جنگ داخلی که در سال 1990 پایان یافت، کمک کرده است.

آقای حریری چهار سال قبل به اتفاق 22 نفر دیگر در اثر بمب پر قدرتی که در یک اتومبیل جا سازی شده بود، کشته شد.

سعد حریری، پسر رفیق حریری که اکنون رهبری حزب اکثریت را در پارلمان لبنان به عهده دارد، مردم را ترغیب کرده بود در مراسم امروز شرکت کنند.

سعد حریری خطاب به جمعیت گفت کسانی که در قتل پدرش دست داشتند به زودی محاکمه خواهند شد.

تحلیلگران می گویند استقبال گسترده از این مراسم، می تواند احتمالا نشانه ای ازطرفداری از سعد حریری در انتخابات پارلمانی لبنان باشد که قرار است در ماه ژوئن آینده برگزار شود.

در همین حال سازمان ملل متحد خود را برای دائر کردن دادگاهی جهت محاکمه متهمین به دست داشتن در قتل رفیق حریری، آماده می کند.

در گزارشی که سازمان ملل متحد قبلا تهیه کرده بود، مقامات بلند پایه سوری از جمله یکی از خویشاوندان نزدیک بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، متهم به دست داشتن در این قتل شده بودند ولی سوریه همواره این دخالت را تکذیب کرده است.

سعد حریری در مصاحبه با بی بی سی گفت تصور نمی کند که دادگاه سازمان ملل متحد تهدیدی برای دولت سوریه باشد و از این که متحدین لبنان در غرب اکنون موضع خود را در قبال سوریه تغییر داده اند ناخشنود نیست.

آقای حریری افزود به عقیده وی سیاست جدید باراک اوباما در مورد مذاکره با کشورهای خاور میانه، در حقیقت به نفع لبنان خواهد بود

مطالب مرتبط