مردم ونزوئلا درباره آینده چاوز تصمیم می گیرند

مردم ونزوئلا امروز (یکشنبه پانزدهم ژانویه) در رفراندومی برای تغییر قانون اساسی شرکت می کنند که رای مثبت به آن به مقام هایی که با رای مردم انتخاب می شوند اجازه می دهد تا هر زمان که بخواهند خود را در انتخابات نامزد کنند.

رای مثبت به این رفراندوم از جمله به هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا اجازه می دهد تا پس پایان دوره فعلی ریاست جمهوری او در سال 2012 نیز دوباره به عنوان نامزد ریاست جمهوری در انتخابات شرکت کند.

آقای چاوز گفته است این تغییر در قانون اساسی برای آینده انقلاب سوسیالیستی ونزوئلا لازم است.

اما منتقدان می گویند هدف این تغییر آن است که قدرت تا دهه های آینده در دست آقای چاوز باقی بماند.

طرح لغو محدودیت نامزدی پیاپی برای مقام ریاست جمهوری یکی از 69 تغییری بود که در سال 2007 به رفراندوم گذاشته شد و با اختلاف کمی رد شد.

با این وجود در سال جاری حق نامزدی و انتخاب مجدد تنها به سمت ریاست جمهوری مربوط نمی شود و فرمانداران محلی و سیاستمداران ایالت های ونزوئلا را نیز دربر می گیرد.

برخی تحلیلگران می گویند این تغییر (نسبت به سال 2007) ممکن است بخت آقای چاوز برای پیروزی در رفراندوم را افزایش دهد زیرا بسیاری از فرمانداران درباره این تغییر ابراز حمایت کرده اند.

اما ویل گرانت گزارشگر بی بی سی در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، می گوید مخالفان دولت با اشاره به رد شدن طرح مشابه در گذشته با مطرح شدن دوباره آن در رفراندوم مخالفند.

آقای چاوز که در اوایل ماه جاری دهمین سال حضور خود در سمت ریاست جمهوری ونزوئلا را پشت سر گذاشت روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت: "ده سال که چیزی نیست. نمی دانم آنها از چه چیز شکایت می کنند."

"روز دوشنبه با فکر سالهای پس از 2013 از خواب بیدار خواهم شد و این مسئله به من اطمینان بیشتری می دهد."

آقای چاوز همچنین درباره اخراج لوئیس هررو، معاون اسپانیایی ریاست پارلمان اروپا در روز جمعه گفت این مسئله تاثیری بر روابط ونزوئلا با اسپانیا نخواهد گذاشت.

یک حزب مخالف دولت در ونزوئلا از آقای هررو دعوت کرده بود تا برای نظارت بر رفراندوم به این کشور سفر کند و آقای فررو نیز از تصمیم باز نگه داشتن باجه های رای گیری به مدت دو ساعت بیش از معمول انتقاد کرده بود.

مطالب مرتبط