آمریکا به دارندگان اقامت موقت شهروندی اعطا می کند

Image caption ارتش می گوید آمریکا در حال حاضر در کشورهایی سرگرم عملیات است که آگاهی فرهنگی امری حیاتی به حساب می آید - پوستر خبرنگار عراقی که به سمت جورج بوش کفش پرت کرد

گفته می شود ارتش آمریکا تصمیم گرفته برای اولین بار پس از جنگ ویتنام، دارندگان ویزای اقامت موقت در این کشور را استخدام کند.

این افراد پس از پیوستن به ارتش آمریکا واجد شرایط اخذ گرین کارت و شهروندی این کشور می شوند.

روزنامه نیویورک تایمز خبر داده است که تغییر در مقررات مهاجرت آمریکا، به دارندگان ویزای اقامت موقت که از مهارت ویژه ای برخوردارند، این فرصت را می دهد تا در مدت کمتر از شش ماه شهروند آمریکا شوند.

این گزارش به نقل از مقامات نظامی آمریکا آورده است که این نیروها نیاز دارند افرادی را استخدام کنند که به زبان های خارجی مسلط هستند. زبان های مورد نظر ارتش آمریکا عربی، کردی و پشتوست. این افراد باید با مهارت زبانی خود، اطلاعات جمع آوری شده در کشورهای مختلف را ترجمه و تحلیل کنند.

ارتش آمریکا به دنبال افراد تحصیلکرده و متخصص است که دست کم برای دو سال با داشتن ویزای موقت در این کشور اقامت داشته اند.

افراد واجد شرایطی که بزودی به استخدام ارتش آمریکا در خواهند آمد، مراحل اخذ شهروندی این کشور را به سرعت طی خواهند و ارتش مخارج گرین کارت آنها را پرداخت خواهد کرد.

ژنرال بنجامین سی فریکلی، یکی از اعضای ارشد اداره گزینش ارتش، گفت این برنامه لازم است چون آمریکا در حال حاضر در کشورهایی سرگرم عملیات است که آگاهی فرهنگی امری حیاتی به حساب می آید.

در سال های اخیر، شمار متقاضیان استخدام در ارتش آمریکا کاهش داشته و این نیروها برای رسیدن به حد نصاب تعیین شده با دشواری هایی روبرو بوده اند. ارتش آمریکا حتی مجبور شده مقررات خود را به گونه ای تغییر دهد که افراد بیمار یا سوء پیشینه دار را استخدام و وارد عملیات نظامی کند.

راب ناریس، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن، می گوید در سال اولی که این نوع استخدام ها انجام می گیرد احتمالا هزار نفر استخدام خواهند شد اما این رقم ممکن است در نهایت به چهارده هزار نفر در سال برسد.

افرادی که تحت این برنامه به استخدام ارتش در خواهند آمد دست کم باید سه سال در ارتش خدمت کنند و اگر سه سال را تکمیل نکنند یا عملکرد مطلوبی نداشته باشند، ممکن است شهروندی خود را از دست بدهند.

مطالب مرتبط