تحقیق درباره علت سقوط هواپیمای آمریکایی

محل سقوط هواپیما
Image caption هواپیما پس از برخورد با زمین دستخوش آتش سوزی شد

بازرسان می گویند هواپیمایی که هفته گذشته در ایالت نیویورک آمریکا سقوط کرد، در کمتر از پنج ثانیه 245 متر ارتفاعش را از دست داده بود.

به گفته این بازرسان، هواپیمای یاد شده همچنین در زمان وقوع سانحه در حالت "هدایت اتوماتیک" بوده است.

یک فروند هواپیمای مسافربری بامداد روز جمعه (13 فوریه) در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر بوفالوی نیویورک در یک محله مسکونی سقوط کرد و دچار آتش سوزی شد. این سانحه 50 کشته برجای گذاشت.

بازرسان می گویند، خلبان هواپیما و دستیارش دقایقی پیش از سقوط درباره جمع شدن یخ بر روی شیشه جلو و بال هواپیما صحبت کرده بودند، هرچند به گفته آن ها سیستم ضد یخ هواپیما در حین پرواز فعال بوده است.

استیو چلاندار، رئیس تیمی بازرسی که درباره دلایل این سانحه تحقیق می کند گفته است، ضوابط و مقررات فدرال به خلبان توصیه می کند که در هوای نامساعد از سیستم هدایت اتوماتیک استفاده نکنند.

با این همه او تاکید کرده است مدرکی دال بر این که خلبان نباید از سیستم هدایت اتوماتیک استفاده می کرده است وجود ندارد، چرا که به گفته وی، یخ جمع شده بر بدنه و شیشه هواپیما چندان شدید نبوده است.

هواپیمای سقوط کرده از نوع بامباردیر دش Q400 به شرکت هوایی کولگان تعلق داشت و هنگام پرواز از فرودگاه بین المللی نیوآرک، ایالت نیوجرسی، به مقصد فرودگاه بین المللی نیاگارا در بوفالو سقوط کرد.

تا پیش از وقوع این سانحه، خلبان مشکل فنی عمده ای را به برج کنترل فرودگاه نیاگارا گزارش نداده بود.

این حادثه در شامگاه پنجشنبه به وقت محلی (و ساعات اولیه بامداد روز جمعه به وقت گرینویچ) روی داد و محل سقوط هواپیما در محله کلارنس سنتر، واقع در حومه شهر بوفالو بود.

هواپیماهای ملخ دار دش Q400 قادر به حمل تا هفتاد و چهار مسافر و خدمه است و در آمریکا، از آن معمولا در مسیر پروازهای داخلی و مسافت های کوتاهتر استفاده می شود.

شرکت هوایی کولگان، که مرکز اصلی آن در ایالت ویرجینیا واقع است، یک شرکت مسافربری منطقه ای و متعلق به شرکت هوایی پیناکل است و عمدتا در مسیر شهرهای شمال شرق آمریکا و تکزاس فعالیت دارد.

مطالب مرتبط