آسیا؛ اولین مقصد هیلاری کلینتون

Image caption خانم کلینتون به کره شمالی درباره تبعات هرگونه "اقدام تحریک آمیز" هشدار داده بود

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا تنها چند روز پس از مطرح کردن قول روابط بیشتر با آسیا، اولین سفر خارجی خود در سمت رده بالا ترین دیپلمات آمریکا را به مقصد این منطقه آغاز کرده است.

این اولین بار از دهه 1960 میلادی است که آسیا مقصد اولین سفر خارجی وزیر خارجه آمریکا است و خانم کلینتون در این سفر از ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و چین دیدار خواهد کرد.

کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید او در دیدار با مقام های ژاپنی به آنها اطمینان خواهد داد که روابط آمریکا با ژاپن محکم باقی خواهد ماند.

این گزارشگر بی بی سی همچنین می گوید خانم کلینتون امیدوار است چین را به یک شریک تبدیل کند و نه یک رقیب.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود آمریکا مایل است روابط خود با آسیا را گسترده تر و عمیق تر کند.

او روز جمعه 13 فوریه در یک سخنرانی در نهاد موسوم به "جامعه آسیا" در نیویورک گفته بود: "امیدوارم این پیام را بفرستم که ما در آن سوی اقیانوس آرام، همانند سوی دیگر اقیانوس اطلس، به شرکایی قدرتمند نیاز داریم."

"در هر صورت ما در میان کشورهای حاشیه اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام یک قدرت محسوب می شویم."

"موقعیت هایی واقعی"

کیم غطاس می گوید خانم کلینتون با سفر به ژاپن به عنوان اولین مقصد قصد دارد به متحد کلیدی آمریکا در منطقه اطمینان دهد که روابط آن با دولت آمریکا هنوز قدرتمند است و کماکان به همین شیوه باقی خواهد ماند.

این گزارشگر معتقد است در ژاپن نگرانی هایی وجود داشته که دولت اوباما با معطوف کردن توجه بیشتر به مسائل حاد تر، ژاپن را نادیده خواهد گرفت.

با این حال خبرنگار بی بی سی می افزاید چین، مقصد نهایی هیلاری کلینتون، نقطه اصلی این سفر خواهد بود.

سال گذشته و هنگامی که خانم کلینتون برای کسب نامزدی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری تلاش می کرد با نوشتن مقاله ای به بیان سیاست خارجی خود پرداخت و عنوان کرد که روابط آمریکا و چین مهمترین رابطه دوطرفه در جهان و در قرن جاری خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در گفتگو با بی بی سی گفت موقعیت هایی واقعی برای ایجاد رابطه ای خوب با دولت چین بر سر مواردی همچون جلوگیری از تغییر بیشتر شرایط آب و هوایی کره زمین و استفاده از انرژی های پاک وجود دارد.

همچنین خانم کلینتون طرح های هسته ای کره شمالی، بحران اقتصادی و مسئله گرمایش کره زمین را از مسائل مورد نظر خود در سفر به آسیا خوانده بود.

او به کره شمالی هشدار داد که از انجام "اقدامی تحریک امیز" اجتناب کند اما همزمان بر مشوق های متعدد و متنوع پیشنهادی به کره شمالی جهت کنار گذاشتن برنامه هسته ای این کشور تاکید کرد.

سفر خانم کلینتون به آسیا در شرایطی انجام می شود که رسانه های این منطقه حدس و گمان هایی را درباره احتمال آزماش یک موشک دوربرد از سوی کره شمالی مطرح کرده اند.

مطالب مرتبط