برخورد دو زیردریایی هسته ای در اقیانوس اطلس

زیردریایی اچ ام اس وانگارد
Image caption زیر دریایی بریتانیایی وانگارد، اکنون به پایگاه خود در Faslane بازگشته است

وزارت دفاع بریتانیا این خبر را تایید کرده است که یک زیردریایی متعلق به نیروی دریایی بریتانیا در آب های اقیانوس اطلس با یک زیردریایی نیروی دریایی فرانسه برخورد کرده است.

در این حادثه که در اوایل ماه فوریه اتفاق افتاده هر دو زیردریایی به شدت صدمه خورده اند.

مقامات نیروی دریایی بریتانیا می گویند برخورد دو زیردریایی در حالی که با سرعت کم حرکت می کردند اتفاق افتاده و کسی در این جریان مجروح نشده است.

هم مقامات فرانسوی و هم بریتانیایی بر این نکته پافشاری می کنند که از نظر امنیت هسته ای، خطری در اثر این برخورد ایجاد نشده است.

کارولین وایات، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی می گوید این حادثه یک سرافندگی جدی برای وزارت دفاع بریتانیاست.

خبرنگار بی بی سی می افزاید زیردریایی بریتانیایی HMS Vanguard که پس از برخورد شدیدا صدمه دیده اکنون به پایگاه خود در Faslane بازگشته است.

وزارت دفاع فرانسه در تاریخ 6 فوریه اعلام کرده بود که زیردریایی Le Triomphant متعلق به نیروی دریایی فرانسه هنگامی که در حال گشت بوده با جسمی در زیر آب که احتمالا یک کانتینر بوده تصادف کرده و به دستگاه ردیاب صوتی اش صدمه وارد شده است.

ولی وزرات دفاع فرانسه در بیانیه بعدی اذعان کرد که دو زیردریایی با یکدیگر برخورد کرده اند.

زیردریایی ها برای آگاهی از وجود زیردریایی یا کشتی های دیگر مجهز به دستگاه های ردیاب صوتی هستند و به گفته خبرنگار بی بی سی احتمال دارد دلیل برخورد این بوده که دستگاه های ضد ردیاب که برای مخفی نگاهداشتن زیردریایی ها از دشمن به کار می روند " بیش از حد کارآمد" بوده اند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید البته با توجه به این وسعت اقیانوس اطلس احتمال وقوع یک چنین پیش آمدی یک در میلیون است.

مطالب مرتبط