انتقاد رئیس پیشین MI5 از تحدید آزادی های فردی

Image caption استلا رمینگتون اکنون ۷۳ سال دارد و در سال ۱۹۹۶ از ریاست ام آی فایو کنار رفت

رئیس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا (ام آی فایو ) دولت این کشور را متهم کرده که با سوءاستفاده از بحث تروریسم و نگرانی های مرتبط با آن، قصد دارد قوانینی را به مورد اجرا بگذارد که نتیجه ای جز محدودسازی آزادی های مدنی نخواهند داشت.

استلا رمینگتون که چندین سال ریاست سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا را بر عهده داشت، در مصاحبه ای با یک روزنامه اسپانیایی دولت آمریکا را هم متهم کرده که دست به شکنجه افراد مختلفی زده است.

در مقابل، وزارت کشور بریتانیا اعلام کرده در بحث مبارزه با تروریسم و رعایت آزادی های مدنی نظیر احترام به حریم خصوصی و حفظ و حراست از اطلاعات شخصی افراد باید به یک نقطه تعادل منطقی رسید.

استلا رمینگتون اکنون ۷۳ سال دارد. او در سال ۱۹۹۶ از ریاست ام آی فایو کنار رفت و سابقه مخالفت با سیاست های دولت بریتانیا را در کارنامه خود دارد. به عنوان مثال، وقتی بحث افزایش مدت بازداشت قبل از محاکمه افراد مظنون به فعالیت های تروریستی مطرح بود و دولت می خواست مدت بازداشت موقت را به ۴۲ روز افزایش دهد، خانم رمینگتون با این ایده به شدت مخالفت کرد.

استلا رمینگتون در هشدار به رویکرد دولت بریتانیا در زمینه تصویب قوانین ضدتروریسم و استفاده از روش ایجاد ترس در مردم برای پذیرش سیاست های جدید به روزنامه اسپانیایی لاوانگوآردیا گفته است "استفاده از روش ایجاد ترس در مردم همان هدفی است که تروریسم دنبال می کند که ما در یک وضعیت پلیسی زندگی کنیم."

رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا در خصوص زندان آمریکایی گوانتانامو هم گفت: "آمریکا در بحث گوانتانامو و شکنجه خیلی زیاده روی کرد. ام آی فایو چنین کارهایی نمی کند. این قبیل کارها نتیجه کاملا معکوس داده و اکنون تعداد تروریست هایی که توجیه بیشتری برای عملیات انتحاری دارند، بسیار بیشتر شده است".

اظهارات رییس پیشین ام آی فایو با گزارش تازه منتشر شده کمیته بین المللی حقوقدانان همزمان شده است.

در گزارش کمیته یاد شده هم آمده بود که آمریکا و بریتانیا با اقداماتی که به اسم مبارزه با تروریسم انجام داده اند، چارچوب های حقوق بین المللی را تضعیف کرده اند. مری رابینسون، رییس جمهوری پیشین ایرلند که ریاست کمیته بین المللی حقوقدانان را بر عهده دارد گفته است: "با گذشت هفت سال از حملات یازدهم سپتامبر (۲۰۰۱) وقت آن رسیده که با نگاه به گذشته درس گرفت و قوانین و سیاست های ناقض حقوق افراد که طی سالهای گذشته به مورد اجرا گذاشته شده را برچید".

"نگرانی از محدود شدن بیشتر آزادی ها"

یک گروه فعال حقوق بشری، موسوم به لیبرتی (آزادی) هم اعلام کرده که سیاست های اخیر دولت بریتانیا به شکلی فزاینده حقوق بنیادین افراد را به مخاطره می اندازد. از جمله اقدامات و سیاست هایی که از نظر گروه لیبرتی، محدود کننده آزادی ها و حقوق فردی تلقی می شوند، موارد زیر به عنوان نمونه ذکر شده است:

+ وجود طرح هایی در نزد دولت بریتانیا که به دنبال ساخت یک بانک داده های عظیم است که در آن زمان، تاریخ و دریافت کنندگان کلیه ای میل ها و پیام های تلفنی کوتاه ضبط و نگهداری خواهد شد.

+ رشد بانک دی ان ای (DNA ) در بریتانیا که هم اکنون هم رتبه اول در جهان را از لحاظ نمونه های دی ان ای نگاهداری شده به نسبت سرانه جمعیتی داراست.

+ گسترش بهره گیری از دوربین های مدار بسته. از این جهت هم بریتانیا رتبه اول استفاده از این سیستم ها در اروپای غربی را داراست و از چهار میلیون دوربین مدار بسته در این کشور استفاده می شود.

+طرح "رسیدگی های مخفی" که در آنها بستگان فردی که در حال محاکمه است و همچنین نمایندگان رسانه ها و همچنین هیات منصفه حضور نداشته باشند، چون دولت نگران نشت یافته های اطلاعاتی به حریم عمومی جامعه است.

گاردین: ماموران اطلاعاتی بریتانیا از شکنجه ها مطلع بودند

روزنامه بریتانیایی گاردین هم امروز عنوان اصلی خود را به بحثی مرتبط با مطالب فوق اختصاص داد و نوشت :" دولت سیاست شکنجه مظنونین به اعمال تروریستی را تدوین کرده بود".

در این مطلب آمده که مامورین سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا - MI۵- مظنونانی را که تبعه بریتانیا بوده یا از حق اقامت در این کشور برخوردار بودند، در خاک پاکستان بازجویی می کردند، در حالی که بر اساس مطالب مطرح شده در صحن دادگاهها، ماموران یاد شده از شکنجه شدن افراد بازداشتی بدست ماموران اطلاعاتی پاکستان مطلع بودند. به نوشته گاردین، یکی از این ماموران به فرد مظنون گفته بود در صورت همکاری، با وی رفتار بهتری می شد.

گاردین در گزارش مفصل خود آورده که برخی از مظنونان یاد شده شکنجه هایی نظیر کشیده شدن چندین ناخن با استفاده از انبردست یا استفاده از شی برنده برای ایجاد درد در ناحیه بیضه، آویزان بودن از یک نقطه و ضرب و شتم همزمان و موارد دیگر را تحمل کرده و برخی از این ادعاها توسط گزارش های مقامات مسئول پزشکی هم تائید شده است.

در این گزارش به بازداشت های بدون محاکمه که برخی سالها طول کشیده اشاره شده است و اینکه برخی مظنونان نظیر بنیام محمد، که پس از هفته ها بازجویی توام با شکنجه در پاکستان و بازجویی شدن توسط ماموران اطلاعاتی بریتانیا، از زندان گوانتاناموی آمریکا در خلیج کوبا سردرآورند. بنیام محمد در زندان گوانتانامو دست به اعتصاب غذایی طولانی زد و قرار است به زودی به بریتانیا منتقل شود.

مطالب مرتبط