زرداری: صلح در برابر اجرای قانون شریعت اسلامی

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان گفته است که تنها زمانی دستور اجرایی شدن قوانین شریعت را در منطقه سوات در شمال غرب این کشور امضا می کند که صلح در این منطقه برقرار شود.

سخنگوی ریاست جمهوری پاکستان گفت که برای انجام این کار لازم است پیکارجویان طالبان که در این منطقه با ارتش پاکستان درگیر هستند، سلاح های خود را زمین بگذارند.

اجرای قانون شریعت اصلی ترین تقاضای شورشیان این منطقه بوده است و مقام های محلی، روز گذشته اعلام کردند که بر سر این موضوع به توافق رسیده اند. اما این تفاهم با انتقاد کسانی روبه رو شد که چنین توافقی را نوعی دلجویی غیر قابل قبول از افراط گرایان ارزیابی می کنند.

همچنین تنها یک روز پس از امضای موافقت نامه بین پیکارجویان و نمایندگان دولت برای برقراری آتش بس، دست کم سه نفر در انفجار بمب در یک خودرو در شمال غرب پاکستان کشته شدند.

به گفته نیروی پلیس، این بمب در یک خودرو در حومه "بایزید خل" در نزدیکی شهر پیشاور کار گذاشته شده بود. این شهردار ضد طالبان که هدف این بمبگذاری بود، از حمله جان سالم به در برد، ولی افراد زیادی زخمی شدند.

به گفته مقام های رسمی، تعداد کشته شدگان این حادثه می تواند افزایش یابد. برخی گزارش های تلویزیونی هم تعداد کشته شدگان را 6 نفر اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری ها، شهردار "فهیم الرحمان" از مخالفان پیکارجویان اسلامی است و به گفته هارون رشید، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد، این شهردار همچنین تلاش کرده تا نیرویی نظامی برای مقابله با شبه نظامیان در شمال غرب پاکستان شکل دهد.

بر اساس اعلام مقام های رسمی، در زمان انفجار بمب، این شهردار در حال پذیرایی از مهمانان خود بود. صفت قایور، رییس پلیس شهر گفت که بسته انفجاری در خودرویی جاسازی شده بود که در نزدیکی خانه رحمان پارک شده بود.

مقام های دولتی در این استان مرزی در شمال غرب پاکستان روز گذشته، موافقت نامه ای را با گروه طالبان امضا کردند که بر اساس آن قانون شریعت اسلامی در دره ناآرام سوات اجرایی می شود.

شبه نظامیان از ماه اوت حمله هایی را در شمال غرب پاکستان شکل داده اند، یعنی از زمانی که نیروهای دولتی حمله هایی را در سوات و منطقه قبیله نشین باجوار در مرز افغانستان داشتند.

مطالب مرتبط